W niniejszym wykładzie John Barrow przypomina nam współczesny stan wiedzy na temat Wszechświata a do pytań o niego stosuje metodę rozumowania antropicznego.
W niniejszym wykładzie John Barrow przypomina nam współczesny stan wiedzy na temat Wszechświata i stosuje metodę rozumowania antropicznego do pytań typu:
· Dlaczego Wszechświat jest tak duży?
· Dlaczego Wszechświat jest tak stary?
· Dlaczego Wszechświat jest tak zimny?
· Dlaczego Wszechświat jest tak pusty?
Poszukiwanie odpowiedzi na te – na pozór dziecinne, a jednak trudne i niezwykle poważne – pytania prowadzi nas przez krajobraz współczesnej myśli kosmologicznej, aż po jego najbardziej spekulatywne obszary, jak inflacja chaotyczna albo Wieloświat. Barrow nie definiuje, czym jest „rozumowanie antropiczne”, a jego wykład stanowi po prostu klarowną demonstrację, jak takie rozumowanie wygląda w praktyce.
Do uczestnictwa w wykładzie nie wymaga się żadnych wstępnych umiejętności.
Profesor nauk matematycznych w Katedrze Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie w Cambridge. Obok matematyki zajmuje się się kosmologią i fizyką matematyczną.
Doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w filozofii przyrody, kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”.