Wolna wola czy samokontrola?

Czy wolna wola istnieje? Czym jest samokontrola? Czy pojęcie "wolna wola" powinniśmy zastąpić "samokontrolą"? W jaki sposób nauki empiryczne mogą pomóc w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania?

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • WoWoCzSa
 • 7  materiałów filmowych
 • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

W wykładzie prof. Patricia Churchland, uznany autorytet z zakresu filozofii umysłu oraz neurofilozofii, zastanawia się nad charakterem relacji pomiędzy pojęciami "wolna wola" oraz "samokontrola". Rozważa, czy pierwsze z nich powinniśmy zastąpić "samokontrolą".

Istotne w tym kontekście wydaje się pytanie, czy to, co tradycyjnie określano mianem "wolnej woli", w ogóle istnieje. Ten problem, analizowany przez filozofów od stuleci, zyskuje nowe znaczenie w związku z dynamicznym rozwojem nauronauki, z jakim mamy do czynienia od kilku dziesięcioleci. Prof. Churchland posiłkuje się licznymi wynikami badań empirycznych, by z interdyscyplinarnej perspektywy podjąć reflaksję na temat natury podejmowanych przez nas decyzji i pokazać, w jaki sposób posługiwanie się pojęciem "samokontrola" może przyczynić się do rozwoju naszej wiedzy dotyczącej sposobów podejmowania decyzji. Zarysowuje też znaczenie tego problemu dla prawa, w szczególności kwestii odpowiedzialności karnej.

Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w związku z realizacją przez Fundację Centrum Kopernika zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?”, finansowanego w ramach umowy 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Program

 1. Wprowadzenie: czy wolna wola jest iluzją?
 2. Lektura
 3. Test
 4. Przyczynowość a samokontrola
 5. Test
 6. Poziomy samokontroli
 7. Lektura I
 8. Lektura II
 9. Samokontrola a neurobiologia
 10. Test
 11. Badania empiryczne
 12. Test
 13. Samokontrola i prawo
 14. Materiał uzupełniający
 15. Test

Wymagane umiejętności

Brak.

Wykładowcy

prof. Patricia Churchland

Profesor nauk kognitywnych i filozofii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (UCSD), współpracuje również z Salk Institute for Biological Studies. Specjalizuje się w filozofii umysłu, neurofilozofii oraz neuroetyce.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

dr Marek Jakubiec

Doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się głównie filozofią prawa, filozofią umysłu oraz badaniami nad ucieleśnieniem poznania.

Czytaj więcej