Profesor Peter Gärdenfors wskazuje jak krzyżowały się ewolucyjne ścieżki rozwoju ludzkiego umysłu, współpracy i komunikacji.
Jakie zdolności poznawcze umożliwiają nam podjęcie wspólnych wysiłków, których efekty wyróżniają nas spośród wszystkich zwierząt na Ziemi? Czym komunikacja ludzka różni się od zwierzęcej? Dlaczego czasem pomagamy bezinteresownie innym, a inni niekiedy pomagają nam? Jak wyglądały początki języka? Jak krzyżowały się ewolucyjne ścieżki rozwoju umysłu, współpracy i komunikacji?
Szwedzki kognitywista i filozof profesor Peter Gärdenfors stara się odpowiedzieć na te pytania wykorzystując wiedzę z zakresu psychologii ewolucyjnej, archeologii, jęzkoznawstwa i teorii komunikacji.
Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w ramach zadania „Ewolucja wszechświata-życia-kultury” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Wykład przeznaczony jest dla wszystkich osób zainteresowanych tytułową tematyką.
Profesor nauk kognitywnych na Uniwersytecie w Lund. Współautor teorii zmiany przekonań (w logice i filozofii) oraz twórca teorii przestrzeni pojęciowych.
Filozof i dziennikarz, kierownik Działu Nauka "Tygodnika Powszechnego". Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.