Umysł, neuronauki i prawo

Jakie znaczenie dla prawa mają neuronauki? Czy mogą one być źródłem nowej rewolucji w teorii i praktyce prawniczej?

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • PrINe
 • 4  materiały filmowe
 • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

Wykład wygłoszony przez Francisa X. Shena dotyczy nowej, szybko rozwijającej się dziedziny, jaką jest neurolaw (w języku polskim można spotkać sformułowania neuroprawo albo prawo i neuronauka). Znajduje się ona na pograniczu prawa i neuronauki, co oznacza, że jej przedstawicieli interesuje badanie tego, w jaki sposób nowa wiedza naukowa dotycząca funkcjonowania ludzkiego układu nerwowego może wpłynąć na prawo.

Francis Shen wskazuje, że rola neuronauk w prawie może w przyszłości okazać się zbliżona do tej, jaką obecnie odgrywa w nim ekonomia (szczególnie w kontekście prawa amerykańskiego). Przedstawiając wybrane aspekty neurolaw, odwołuje się do kilku przykładów historycznych. Pozwala to na podkreślenie roli refleksji metodologicznej jako istotnego elementu tego rodzaju rozważań.

Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w związku z realizacją przez Fundację Centrum Kopernika zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?”, finansowanego w ramach umowy 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Program

 1. Wprowadzenie do wykładu
 2. Początki i rozwój neurolaw (prawa i neuronauki)
 3. Lektura
 4. Pytania testowe
 5. Miejsca styku prawa i neuronauki
 6. Lektura
 7. Pytania testowe
 8. Dowody neuronaukowe
 9. Lektura
 10. Lektura II
 11. Pytania testowe
 12. Pojęcia prawne a neuronauka
 13. Lektura
 14. Lektura II
 15. Pytania testowe

Wymagane umiejętności

Brak.

Wykładowcy

prof. Francis Shen

Profesor prawa, wykładowca na Uniwersytecie Minessoty w amerykańskim Minneapolis, gdzie kieruje Shen Neurolaw Lab. Członek MacArthur Foundation Research Network on Law and Neuroscience

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

dr Marek Jakubiec

Doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się głównie filozofią prawa, filozofią umysłu oraz badaniami nad ucieleśnieniem poznania.

Czytaj więcej