Ucieleśnienie, emocje i podejmowanie decyzji

Czy podejmując decyzje jesteśmy w rzeczywistości tylko bezwolnymi marionetkami? Jak ciało kształtuje nasze poznanie? Czy emocje są zawsze czymś irracjonalnym?

Zapisz się
  • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
  • UcEmIDe
  • 4  materiały filmowe
  • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

Czy warto korzystać z porad kierowanych w Gwiezdnych Wojnach przez Mistrza Yodę do Luke'a Skywalkera? Jak nasz mózg przetwarza bodźce społeczne, takie jak uśmiechnięte czy rozwścieczone twarze? Jak ciało kształtuje nasze umysły? Czy ucieleśnione mechanizmy naszego poznania są zawsze czymś automatycznym i bezrefleksyjnym? Czy emocje są irracjonalne? Jak i dlaczego imitujemy inne osoby? Czy podejmując decyzje jesteśmy jedynie marionetkami czy wybieramy sami? 

Odwołując się do wyników własnych badań z wykorzystaniem androidów i metod psychofizjologicznych odpowiedzi na te - oraz inne - pytania szuka specjalizujący się w ucieleśnionej psychologii i neuronauce społecznej profesor Piotr Winkielman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Wykład został wzbogacony o materiały dodatkowe i podzielony na cztery części:

1. Czym jest ucieleśnione poznanie?
2. Efekt kameleona
3. Bodźce emocjonalne w podejmowaniu decyzji
4. Czlowiek - sprytny kameleon

Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w związku z realizacją przez Fundację Centrum Kopernika zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?”, finansowanego w ramach umowy 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Program

  1. Część 1: Czym jest ucieleśnione poznanie?
  2. Lektura uzupełniająca: Ucieleśniony umysł, czyli jaki?
  3. Część 2: Efekt kameleona
  4. Lektura uzupełniająca: Koniec z małpowaniem
  5. Część 3: Bodźce emocjonalne w podejmowaniu decyzji
  6. Lektura uzupełniająca: Na granicy umysłu, ciała i emocji (wywiad)
  7. Część 4: Człowiek - sprytny kameleon
  8. Lektura uzupełniająca: Zmysł metafory (wywiad)
  9. Test sprawdzający zdobytą wiedzę

Wymagane umiejętności

brak

Wykładowcy

prof. Piotr Winkielman

Profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, gdzie kieruje Laboratorium Poznania Społecznego. Zajmuje się badaniami nad ucieleśnionym poznaniem.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

dr hab. Mateusz Hohol

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. psychologii, dr filozofii, pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, kieruje Mathematical Cognition and Learning Lab UJ. Badacz poznania matematycznego oraz pojęciowych i metodologicznych problemów kognitywityki oraz interakcji między poznaniem i technologią. Autor wielu publikacji, w tym książki „Foundations of geometric cognition” (Routledge 2020).

Czytaj więcej