Ucieleśnienie, emocje i podejmowanie decyzji

Czy podejmując decyzje jesteśmy w rzeczywistości tylko bezwolnymi marionetkami? Jak ciało kształtuje nasze poznanie? Czy emocje są zawsze czymś irracjonalnym?

O wykładzie

Czy warto korzystać z porad kierowanych w Gwiezdnych Wojnach przez Mistrza Yodę do Luke'a Skywalkera? Jak nasz mózg przetwarza bodźce społeczne, takie jak uśmiechnięte czy rozwścieczone twarze? Jak ciało kształtuje nasze umysły? Czy ucieleśnione mechanizmy naszego poznania są zawsze czymś automatycznym i bezrefleksyjnym? Czy emocje są irracjonalne? Jak i dlaczego imitujemy inne osoby? Czy podejmując decyzje jesteśmy jedynie marionetkami czy wybieramy sami? 

Odwołując się do wyników własnych badań z wykorzystaniem androidów i metod psychofizjologicznych odpowiedzi na te - oraz inne - pytania szuka specjalizujący się w ucieleśnionej psychologii i neuronauce społecznej profesor Piotr Winkielman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Wykład został wzbogacony o materiały dodatkowe i podzielony na cztery części:

1. Czym jest ucieleśnione poznanie?
2. Efekt kameleona
3. Bodźce emocjonalne w podejmowaniu decyzji
4. Czlowiek - sprytny kameleon

Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę otrzymanych przez Fundację Centrum Kopernika w 2017 roku.

Kategorie

  • Psychologia
  • Neuroscience
  • Kognitywistyka

Wymagane umiejętności

brak

Uczelnia: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych

Kod wykładu: UcEmIDe

Zapisz się

Prowadzący

prof. Piotr Winkielman


Piotr Winkielman jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, gdzie kieruje Laboratorium Poznania Społecznego. Pracuje również w Warwick Business School w Wielkiej Brytanii jako profesor nauk behawioralnych oraz na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Specjalizuje się w neuronauce i psychologii poznania społecznego. Przedmiotem jego badań są przede wszystkim związki emocji, poznania, świadomości i ucieleśnienia. Autor ponad 120 artykułów naukowych, cytowanych dotychczas (wg Google Scholar) łącznie ponad 13 tysięcy razy.

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

dr Mateusz Hohol


Kognitywista, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje również w Sekcji Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, wykładowca akademicki. Laureat Nagrody Naukowej „Polityki”, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz Stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej „Start”.  Interesuje się przede wszystkim poznaniem matematycznym, czyli tym jak umysł tworzy, przyswaja i przetwarza struktury numeryczne i geometryczne. Autor i współautor wielu publikacji, w tym książek „Wyjaśnić umysł” i „Umysł matematyczny” oraz artykułów opublikowanych w czasopismach takich jak Psychological Research, PeerJ: the Journal of Life and Environmental Sciences, Frontiers in Behavioral Neuroscience, Journal of Computational Neuroscience, Frontiers in Psychology. Popularyzator nauki, w szczególności wiedzy na temat umysłu i teorii ewolucji. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym i Polityką. Więcej informacji na stronie internetowej www.hohol.pl.

/GetMaterial.action?get=