Światopogląd teistyczny z perspektywy nauki

Dlaczego nauka nie wyklucza istnienia Boga? Czy wyjaśnianie naukowe i wyjaśnianie teologiczne mogą się uzupełniać? Między innymi na te pytania odpowiada niniejszy wykład, oparty na nagraniach wypowiedzi Johna Lennoxa.

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • WG Lennox
 • 8  materiałów filmowych
 • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

Dlaczego nauka nie wyklucza istnienia Boga? Czy wyjaśnianie naukowe i wyjaśnianie teologiczne mogą się uzupełniać? Dlaczego nauka narodziła się w obrębie kultury chrześcijańskiej? Czy istnieje „ostateczny poziom rzeczywistości”?
Niniejszy wykład specjalny poświęcony jest zagadnieniu szeroko dyskutowanemu wśród publicystów oraz popularyzatorów nauki – światopoglądowemu napięciu pomiędzy teizmem i ateizmem oraz roli nauki w tym sporze. Na całość składają się nagrania fragmentów wykładów Johna Lennoxa, profesora matematyki na Uniwersytecie w Oxfrodzie oraz publicysty i apologety teizmu, uzupełnione esejami naukowymi oraz artykułami popularnonaukowymi. Wykład składa się z następujących modułów: „Napięcie światopoglądowe”, „Chrześcijaństwo a narodziny nauki”, „Bóg luk”, „Poziomy wyjaśniania”, „Ostateczna rzeczywistość”, „Semantyka stworzenia”, „Przeciw neodarwinizmowi”, „Bóg całego spektaklu”, z których każdy zakończony jest zestawem pytań kontrolnych. Przystąpienie do wykładu nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Program

 1. Napięcie światopoglądowe
 2. Lektura uzupełniająca
 3. Chrześcijaństwo a narodziny nauki
 4. Lektura uzupełniająca
 5. Bóg luk
 6. Lektura uzupełniająca
 7. Poziomy wyjaśniania
 8. Ostateczna rzeczywistość [ultimate reality]
 9. Hipoteza inflacyjna
 10. Pytanie kontrolne
 11. Semantyka stworzenia
 12. Lektura uzupełniająca
 13. Przeciw neodarwinizmowi
 14. Lektura uzupełniająca
 15. Bóg całego spektaklu
 16. Pytanie kontrolne
 17. Lektura uzupełniająca
 18. Podsumowanie
 19. Test końcowy

Wymagane umiejętności

Brak.

Kategorie

Wykładowcy

prof. John Lennox

Emerytowany profesor matematyki na Uniwersytecie w Oksfordzie oraz emerytowany członek Matematyki i Filozofii Nauki w Green Templeton College na Uniwersytecie w Oxfordzie. Zajmuje się filozofią nauki, matematyką oraz zagadnieniami związanymi ze zgodnością między nauką i wiarą.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

mgr Łukasz Kwiatek

Filozof i dziennikarz, kierownik Działu Nauka "Tygodnika Powszechnego". Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. 

Czytaj więcej