Dlaczego nauka nie wyklucza istnienia Boga? Czy wyjaśnianie naukowe i wyjaśnianie teologiczne mogą się uzupełniać? Między innymi na te pytania odpowiada niniejszy wykład, oparty na nagraniach wypowiedzi Johna Lennoxa.
Dlaczego nauka nie wyklucza istnienia Boga? Czy wyjaśnianie naukowe i wyjaśnianie teologiczne mogą się uzupełniać? Dlaczego nauka narodziła się w obrębie kultury chrześcijańskiej? Czy istnieje „ostateczny poziom rzeczywistości”?
Niniejszy wykład specjalny poświęcony jest zagadnieniu szeroko dyskutowanemu wśród publicystów oraz popularyzatorów nauki – światopoglądowemu napięciu pomiędzy teizmem i ateizmem oraz roli nauki w tym sporze. Na całość składają się nagrania fragmentów wykładów Johna Lennoxa, profesora matematyki na Uniwersytecie w Oxfrodzie oraz publicysty i apologety teizmu, uzupełnione esejami naukowymi oraz artykułami popularnonaukowymi. Wykład składa się z następujących modułów: „Napięcie światopoglądowe”, „Chrześcijaństwo a narodziny nauki”, „Bóg luk”, „Poziomy wyjaśniania”, „Ostateczna rzeczywistość”, „Semantyka stworzenia”, „Przeciw neodarwinizmowi”, „Bóg całego spektaklu”, z których każdy zakończony jest zestawem pytań kontrolnych. Przystąpienie do wykładu nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Brak.
Emerytowany profesor matematyki na Uniwersytecie w Oksfordzie oraz emerytowany członek Matematyki i Filozofii Nauki w Green Templeton College na Uniwersytecie w Oxfordzie. Zajmuje się filozofią nauki, matematyką oraz zagadnieniami związanymi ze zgodnością między nauką i wiarą.
Filozof i dziennikarz, kierownik Działu Nauka "Tygodnika Powszechnego". Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.