Czy piękno można zdefiniować w sposób ścisły?
Gregory Chaitin jest światowej sławy matematykiem, zajmuje się m.in. teorią informacji i podstawami computer science. W niniejszym wykładzie zadaje pytanie, czy kategorię piękna można zdefiniować na sposób ścisły. Wychodząc od poglądów Leibniza, opisuje piękno jako specyficzne połączenie prostoty i złożoności. Świat miałby więc, przykładowo, być piękny, ponieważ występuje w nim niebywała złożoność zjawisk, jednak wynikająca z prostych, nielicznych, eleganckich praw przyrody.
Chaitin kolejno zastanawia się, jak można zastosować tego typu intuicję w przypadku fizyki, matematyki i biologii, omawiając przy tym takie kwestie, jak prawa fizyki, twierdzenia limitacyjne w matematyce i teoretyczne podstawy darwinizmu. Pośród wspomnianych przez Chaitina tematów znajdują się także dwie wielkie idee, którymi zajmuje się on zawodowo od lat: liczba omega oraz metabiologia, które tutaj zostają wyjaśnione w przystępny, skrótowy sposób.
Profesor matematyki i informatyki na Uniwersytecie Brazylijskim w Rio de Janeiro. Światowej sławy teoretyk informacji.
Doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w filozofii przyrody, kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”.