Percepcja, myślenie, świadomość

Jaka jest relacja między percepcją, myśleniem i świadomością? Jak badania dotyczące percepcji wpisują się w analizy problemu świadomości?

Zapisz się
  • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
  • Pe
  • 5  materiałów filmowych
  • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

Wykład dotyczy relacji między percepcją a świadomością. Profesor Ned Block twierdzi, że kluczem do właściwego przedstawienia problemu świadomości jest zrozumienie tego, jak przebiega percepcja. Co więcej, argumentuje on na rzecz tezy, zgodnie z którą świadoma percepcja ma charakter niepojęciowy i obrazowy, co ujawnia fałszywość kognitywnych teorii świadomości, takich jak np. teoria myśli wyższego rzędu (HOT theory), proponowana przez Davida Rosenthala. 

W trakcie wykładu Block odwołuje się do rozmaitych ustaleń empirycznych, dotyczących zarówno zachowań zwierząt (np. os), jak i do eksperymentów dotyczących percepcji niemowląt, wplatając je w swoją filozoficzną argumentację przeciwko kognitywnym teoriom świadomości i świadomej percepcji.


Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w związku z realizacją przez Fundację Centrum Kopernika zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?”, finansowanego w ramach umowy 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

Program

  1. Wprowadzenie do wykładu
  2. test
  3. Kwestie terminologiczne: percepcja, pojęcia, świadomość
  4. Lektury uzupełniające
  5. Materiał uzupełniający: eksperyment Brunera i Postmana
  6. Test
  7. Percepcja a poznanie
  8. Lektura: wywiad z Anną Franklin
  9. Lektura 2: nieświadoma percepcja
  10. Lektura 3: eksperyment Payne'a
  11. Test
  12. Niepojęciowość percepcji a świadomość
  13. Lektura: teoria myśli wyższego rzędu
  14. Lektura 2: niepojęciowa treść percepcji
  15. Test

Wymagane umiejętności

Brak wymaganych umiejętności wstępnych koniecznych do uczestnictwa w wykładzie.

Wykładowcy

prof. Ned Block

Profesor psychologii i filozofii na Uniwersytecie Nowojorskim. Specjalizuje się w filozofii umysłu, filozofii nauk kognitywnych oraz w badaniach nad percepcją i świadomością.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

dr Marek Jakubiec

Doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się głównie filozofią prawa, filozofią umysłu oraz badaniami nad ucieleśnieniem poznania.

Czytaj więcej