Neurobiologia piękna

Wykład prof. Semira Zekiego jest podsumowaniem wieloletnich osiągnięć nie tylko jego zespołu badawczego, ale także innych naukowców badających piękno.

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • WG Zeki
 • 6  materiałów filmowych
 • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

Jeden z prekursorów tej bardzo młodej dziedziny wyjaśnia, czym zajmuje się i co bada neuroestetyka. Choć profesor Zeki nie jest z wykształcenia filozofem, to jednak zwraca uwagę na bardzo istotny aspekt towarzyszący każdemu odkryciu naukowemu. Wiele fundamentalnych pytań powstało na długo przed współczesnymi poszukiwaniami odpowiedzi. Czy piękno jest zaklęte w dziełach sztuki? Czy może jednak w ludziach, którzy je oglądają? Jak nasz mózg widzi piękno? Czy kategorie i pojęcia estetyczne mają swoją realizację w ośrodkowym układzie nerwowym? Na te i wiele innych pytań wyczerpująco odpowiada prof. Zeki w niniejszym wykładzie.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Program

 1. Fundamentalne pytania
 2. Lektura uzupełniająca
 3. Podstawy neuroobrazowania
 4. Lektura uzupełniająca
 5. Neurobiologiczne korelaty piękna
 6. Lektura uzupełniająca
 7. Piękno i deformacja
 8. Neurobiologiczne rozróżnienie piękna
 9. Piękno matematyczne
 10. Lektura uzupełniająca
 11. Test

Kategorie

Wykładowcy

prof. Semir Zeki

Profesor neuroestetyki na University College London. Specjalizuje się w badaniu kory wzrokowej oraz subiektywnych stanów mentalnych takich jak miłość, pożądanie czy piękno.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

Maciej Dulewicz

Neurobiolog, interesuje się również kognitywistyką i filozofią. Współpracownik Centrum Kopernika.

Czytaj więcej