Nauka a humanistyka

Profesor John Gray, światowej sławy filozof i politolog zadaje pytanie: czy humanistyka może być uprawiana na wzór nauki?

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • NaAHu
 • 4  materiały filmowe
 • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

Rozważając relacje współczesnej nauki i humanistyki profesor John Gray odwołuje się do ewolucji nauki, filozofii oraz myśli politycznej i społecznej. Twierdzi, że kluczem do zrozumienia tych relacji jest uświadomienie sobie trzech kwestii: granic nauk przyrodniczych i samej metody naukowej, zwodniczości idei modernizacji i postępu, a także religijnego rodowodu pojęć funkcjonujących w dyskursie świeckim. W szczególności twierdzi on, że fiasko ekonomizmu, czyli próby ekonomicznego modelowania zachowań człowieka, pokazuje, że we współczesnej kulturze jest wciąż miejsce na humanistyczną refleksję nad naturą ludzką. Pokazuje, że skutki dążenia do nowoczesności, motywowane postępem w naukach ścisłych i technice, skutkować mogą nie tylko ugruntowaniem demokracji, ale również totalitaryzmem. Twierdzi wreszcie, że we współczesnej kulturze funkcjonują świeckie mity, warunkujące nasze rozumienie świata oraz samej nauki.

Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w ramach zadania „Ewolucja wszechświata-życia-kultury” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Program

 1. Wprowadzenie do wykładu
 2. Część 1: Tło dyskusji
 3. Komentarz do części 1
 4. Część 2: Granice nauki
 5. Komentarz do części 2
 6. Część 3: Modernizacja
 7. Komentarz do części 3
 8. Część 4: Tłumienie religii
 9. Komentarz do części 4
 10. Quiz

Wykładowcy

prof. John Gray

Profesor Myśli Europejskiej w London School of Economics and Political Science. Zajmuje się filozofią polityczną, filozofią analityczną oraz filozofią idei.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

dr hab. Mateusz Hohol

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. psychologii, dr filozofii, pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, badacz poznania matematycznego oraz pojęciowych i metodologicznych podstaw kognitywityki. Autor wielu publikacji, w tym książki „Foundations of geometric cognition” (Routledge 2020).

Czytaj więcej

mgr Kinga Wołoszyn

Doktorantka w Zakładzie Psychofizjologii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracuje z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Prowadzi badania dotyczące uwagi i przetwarzania bodźców emocjonalnych.

Czytaj więcej