Nasz mózg emocjonalny

W niniejszym wykładzie prof. Joseph LeDoux przybliża nam swoją fascynującą teorię, która pozwala spojrzeć na zagadnienie emocji inaczej niż zwykle.

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • WG Ledoux
 • 4  materiały filmowe
 • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

W niniejszym wykładzie prof. Joseph LeDoux przybliża nam swoją fascynującą teorię, która pozwala spojrzeć na zagadnienie emocji inaczej niż zwykle. W pierwszej części wykładu mówi o tym, czym są emocje, dlaczego są ważne i dlaczego stały się tematem jego badań. Następnie porusza kwestię tego, jakie aspekty emocji można badać u zwierząt, żeby dowiedzieć się więcej na temat mózgowego podłoża ludzkich emocji. Omawia swojąkoncepcję, zgodnie z którą emocje powstają w wyniku aktywności mózgowych systemów, które pełnią podstawowe funkcje służące przetrwaniu, takie jak obrona przed zagrożeniem, czy odżywianie. Szczegółowo wyjaśnia jak działa jeden z tych systemów – system obrony przez niebezpieczeństwem, omawiając rolę ciała migdałowatego w jego działaniu. Na końcu opowiada o kilku obszarach, prowadzonych obecnie badań, w których między innymi stosuje się nowoczesne, wyrafinowane metody oraz poszukuje sposobów na zwiększenie skuteczności terapii zaburzeń lękowych.

Program

 1. Czym są emocje?
 2. Streszczenie
 3. Mózgowe obwody emocjonalne
 4. Streszczenie
 5. System obrony
 6. Streszczenie
 7. Nowe metody, nowe badania
 8. Streszczenie
 9. Materiał uzupełniający I
 10. Materiał uzupełniający II
 11. Materiał uzupełniający III
 12. Test

Kategorie

Wykładowcy

prof. Joseph LeDoux

Profesor na Uniwersytecie Nowojorskim oraz dyrektor Emotional Brain Institute. Jego badania koncentrują się na biologicznych podstawach emocji i pamięci, w szczególności na mózgowych mechanizmach lęku.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

mgr Kinga Wołoszyn

Doktorantka w Zakładzie Psychofizjologii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracuje z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Prowadzi badania dotyczące uwagi i przetwarzania bodźców emocjonalnych.

Czytaj więcej