Na tropie granic czasoprzestrzeni

Czym jest czasoprzestrzeń? Jak wyglądały początki wszechświata? Czego dowiedzieliśmy się dzięki misji Planck?

Zapisz się
  • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
  • NGC
  • 6  materiałów filmowych
  • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

Wykład profesora Marco Bersanelliego, astronoma i astrofizyka, wprowadza Kursantów w tajniki misji Planck, której celem było pozyskanie informacji na temat przebiegu wydarzeń mających miejsce tuż po Wielkim Wybuchu. Wyniki uzyskane podczas misji pozwalają na lepsze zrozumienie otaczającego nas wszechświata i praw, które nim rządzą. Wykładowca prowadzi słuchacza pokazując, jakie były początki misji i jakie idee jej przyświecały. Wyjaśnia metodologię prowadzonych badań, a także wskazuje, jakie korzyści niesie poznanie uzyskanych wyników. Pomimo bardzo zaawansowanych zagadnień, które są poruszane, wykładowca przekazuje wiedzę w sposób przystępny, co sprawia, że każdy może wczuć się w klimat i na czas wykładu stać się kosmologiem badającym wszechświat.

.
Wykład został przetłumaczony i opracowany w ramach zadania "Przełomy w naukach matematyczno-fizycznych – cykl wykładów on-line na Copernicus College", finansowanego ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę; umowa nr 761/P-DUN/2019.

Program

  1. Początki projektu Planck
  2. Quiz
  3. Jak badamy wszechświat w ramach projektu Planck?
  4. Quiz
  5. Największe ograniczenia
  6. Quiz
  7. Głębszy wgląd w badania granic wszechświata
  8. Quiz
  9. Nowe spojrzenie na ciemną materię
  10. Quiz
  11. Nowe wyzwania metodologiczne
  12. Quiz
  13. Lektura uzupełniająca

Wymagane umiejętności

Brak.

Kategorie

Wykładowcy

prof. Marco Bersanelli

Kosmolog i astrofizyk, profesor Uniwersytetu w Mediolanie. Od wielu lat zajmuje się badaniem mikrofalowego promieniowania tła. 

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

mgr Piotr Piszczek

Biolog, doktorant na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się zagadnieniami z pogranicza biologii i fizyki.

Czytaj więcej