W wykładzie Profesor Klaus Zuberbuhler przedstawia wyniki badań prowadzonych w ciągu ostatnich lat w zakresie komunikacji małp i zastanowi się, co mówią one o ewolucyjnych początkach ludzkiego języka.
Profesor Klaus Zuberbuhler z Uniwersytetu St. Andres jest jednym z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie małpiej komunikacji. Jest jednym z twórców obszaru badawczego określanego jako „językoznawstwo naczelnych” (primate linguistics). W swoim wykładzie przedstawi wyniki badań prowadzonych w ciągu ostatnich lat w tej dziedzinie i zastanowi się, co zdobyte dane mówią o ewolucyjnych początkach ludzkiego języka.
Wykład składa się z sześciu modułów.
1) Wstęp – trzy poznawcze aspekty języka
2) Koczkodany – składnia a znaczenie cz. I
3) Składnia a znaczenie u małp zwierzokształtnych – ciąg dalszy
4) Człowiekowate – składnia a znaczenie
5) Człowiekowate - komunikacja intencjonalna
Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w ramach zadania „Ewolucja wszechświata-życia-kultury” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Profesor w School of Psychology and Neuroscience na Uniwersytecie w St. Andrews w Wielkiej Brytanii oraz profesor ordinaire w Instytucie Biologii na Uniwersytecie Neuchâtel. Specjalista w dziedzinie prymatologii.
Filozof i dziennikarz, kierownik Działu Nauka "Tygodnika Powszechnego". Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.