O wykładzie
Profesor Fritz Strack omawia w swoim wykładzie rolę, jaką w naszym myśleniu pełnią heurystyki, czyli uproszczone schematy wnioskowania. Przedstawia wyniki badań przeprowadzonych w ostatnich dekadach, które ukazują, w jaki sposób pozornie nieznaczące informacje wpływają na podejmowane przez nas decyzje. Szczególną uwagę poświęca on zakotwiczeniu (anchoring), czyli zjawisku polegającemu na tym, że przedstawienie nieistotnej informacji znacząco wpływa na wydawane osądy.
Rezultaty wielu eksperymentów psychologicznych pozwalają na zrozumienie, jak bardzo ludzki umysł jest podatny na manipulację, którą trudno jest nam sobie uświadomić. Może to mieć istotne znaczenie z perspektywy sądowego stosowania prawa. W ostatniej części wykładu prof. Strack zarysowuje perspektywę wykorzystania w prawie wiedzy dotyczącej mechanizmów zakotwiczenia.
Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w związku z realizacją przez Fundację Centrum Kopernika zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?”, finansowanego w ramach umowy 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Program
-
Wprowadzenie do wykładu
-
Heurystyki
-
Lektura uzupełniająca
-
Lektura uzupełniająca II
-
Pytania testowe
-
Przetwarzanie informacji
-
Lektura uzupełniająca
-
Pytania testowe
-
Zakotwiczenie i postępowania sądowe
-
Lektura uzupełniająca
-
Lektura uzupełniająca II
-
Pytania testowe
Wymagane umiejętności
Brak.