Uprzejmie informujemy, że Serwis będzie nieczynny
w dniu 16 stycznia 2017 w godzinach 23:00 - 23:30
Za utrudnienia przepraszamy.

Geometria myślenia

Jak nasz umysł przetwarza pojęcia? Co geometria ma wspólnego z naszym codziennym myśleniem?
 

O wykładzie

Jak nasz umysł kategoryuje rzeczywistość? Jak powstają pojęcia? Czy na co dzień myślimy strukturami matematycznymi? 

W niniejszym wykładzie prof. Peter Gärdenfors prezentuje swoją wpływową teorię "geometrii myślenia", zgodnie z którą ludzki umysł kategoryzuje rzeczywistość, tworzy pojęcia i reprezentuje właności obiektów przy wykorzystaniu struktur geometrycznych i topologicznych. Teoria ta rozwiązuje nie tylko szereg problemów, z jakimi borykają się konkurencyjne teorie kategoryzacji zyskała wsparcie w wynikach badań z zakresu robotyki kognitywnej.

Wykład został wzbogacony o szereg materiałów dodatkowych i podzielony na następujące części:

1. Wstęp do kognitywistyki pojęć
2. Architektura przestrzeni pojęciowych
3. Uczenie się i kategoryzacja

Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę otrzymanych przez Fundację Centrum Kopernika w 2017 roku.
 

Kategorie

  • Filozofia
  • Kognitywistyka

Wymagane umiejętności

brak
 

Uczelnia: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych

Kod wykładu: GeMy

Zapisz się

Prowadzący

prof. Peter Gärdenfors


Profesor nauk kognitywnych na Uniwersytecie w Lund, członek Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Znany przede wszystkim ze swojego wkładu do logiki i filozofii jako jeden ze współautorów teorii zmiany przekonań oraz do kognitywistyki jako twórca teorii przestrzeni pojęciowych. Autor książek takich jak: Conceptual Spaces: The Geometry of Thought (MIT Press 2000), The Dynamics of Thought (Springer 2005), The Geometry of Meaning: Semantics Based on Conceptual Spaces (MIT Press 2014) oraz wydanej w Polsce Jak Homo stał się sapiens: O ewolucji myślenia (Wyd. Czarna Owca 2010).

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

dr Mateusz Hohol


Kognitywista, adiunkt w Zakładzie Logiki i Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Laureat Nagrody Naukowej „Polityki” oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.  Interesuje się przede wszystkim poznaniem matematycznym, czyli tym jak umysł tworzy, przyswaja i przetwarza struktury numeryczne i geometryczne. Autor i współautor wielu publikacji, w tym książek „Wyjaśnić umysł” i „Umysł matematyczny”. Popularyzator nauki, w szczególności wiedzy na temat umysłu i teorii ewolucji. Więcej informacji na stronie internetowej www.hohol.pl.

/GetMaterial.action?get=