W wykładzie "Geneza struktury i piękna wszechświata" Julian Barbour kreśli fascynującą wizję początku piękna i struktury wszystkiego, co nas otacza.
W wykładzie "Geneza struktury i piękna wszechświata" Julian Barbour kreśli fascynującą wizję początku piękna i struktury wszystkiego, co nas otacza. Zgodnie z przedstawioną przez niego hipotezą za ich powstanie odpowiadają istniejące poza czasem prawa geometrii. Wskazuje on na rolę kształtu, a także porusza zagadnienie symetryczności praw przyrody.
Istotny element jego rozważań w wykładzie stanowi druga zasada termodynamiki i sciśle z nią związane pojęcia entropii i strzałki czasu. Nawiązuje on również do swojego słynnego poglądu, zgodnie z którym czas realnie nie istnieje. W przystępny, a momentami także zabawny sposób Brytyjski uczony wyjaśnia powiązane z tymi zagadnieniami problemy oraz wskazuje na ich znaczenie zarówno z perspektywy kosmologii, jak i codziennego życia każdego z nas.
Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.
Brak (przydatna będzie znajomość fizyki na poziomie szkoły średniej).
Uzyskał stopień naukowy broniąc dysertacji na temat podstaw ogólnej teorii względności Alberta Einsteina na Uniwersytecie w Kolonii w 1968 roku. Od tego czasu prowadzi badania naukowe poza oficjalnymi instytucjami akademickimi.
Doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się głównie filozofią prawa, filozofią umysłu oraz badaniami nad ucieleśnieniem poznania.