Geneza struktury i piękna wszechświata

W wykładzie "Geneza struktury i piękna wszechświata" Julian Barbour kreśli fascynującą wizję początku piękna i struktury wszystkiego, co nas otacza.

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • WG JB
 • 6  materiałów filmowych
 • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

W wykładzie "Geneza struktury i piękna wszechświata" Julian Barbour kreśli fascynującą wizję początku piękna i struktury wszystkiego, co nas otacza. Zgodnie z przedstawioną przez niego hipotezą za ich powstanie odpowiadają istniejące poza czasem prawa geometrii. Wskazuje on na rolę kształtu, a także porusza zagadnienie symetryczności praw przyrody.
Istotny element jego rozważań w wykładzie stanowi druga zasada termodynamiki i sciśle z nią związane pojęcia entropii i strzałki czasu. Nawiązuje on również do swojego słynnego poglądu, zgodnie z którym czas realnie nie istnieje. W przystępny, a momentami także zabawny sposób Brytyjski uczony wyjaśnia powiązane z tymi zagadnieniami problemy oraz wskazuje na ich znaczenie zarówno z perspektywy kosmologii, jak i codziennego życia każdego z nas.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Program

 1. Wprowadzenie. Rola geometrii i dynamiki
 2. Streszczenie
 3. Materiał dodatkowy
 4. Strzałka czasu
 5. Streszczenie
 6. Materiały dodatkowe
 7. Wielki Wybuch a entropia
 8. Streszczenie
 9. Materiał dodatkowy I
 10. Materiał dodatkowy II
 11. Wszechświat jako układ otwarty
 12. Streszczenie
 13. Materiał dodatkowy
 14. Rozmiar a kształt wszechświata
 15. Streszczenie
 16. Geneza II prawa termodynamiki
 17. Streszczenie
 18. Materiał dodatkowy
 19. Test końcowy

Wymagane umiejętności

Brak (przydatna będzie znajomość fizyki na poziomie szkoły średniej).

Wykładowcy

prof. Julian Barbour

Uzyskał stopień naukowy broniąc dysertacji na  temat podstaw ogólnej teorii względności Alberta Einsteina na Uniwersytecie w Kolonii w 1968 roku. Od tego czasu prowadzi badania naukowe poza oficjalnymi instytucjami akademickimi.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

dr Marek Jakubiec

Doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się głównie filozofią prawa, filozofią umysłu oraz badaniami nad ucieleśnieniem poznania.

Czytaj więcej