Ewolucyjne korzenie natury ludzkiej

W niniejszym wykładzie profesor Tetsuro Matsuzawa rzuca nowe światło na zagadnienie natury ludzkiej, wykorzystując doświadczenie płynące z wieloletnich badań naczelnych.

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • WG Matsuzawa
 • 4  materiały filmowe
 • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

W niniejszym wykładzie profesor Tetsuro Matsuzawa rzuca nowe światło na tytułowe zagadnienie natury ludzkiej, wykorzystując doświadczenie płynące z wieloletnich badań naczelnych. W szczególności przygląda się czterem cechom, które zdaniem lingwistów, antropologów, filozofów i psychologów wyróżniają człowieka spośród pozostałych naczelnych. Do cech tych należą: imitacja, czyli zdolność do precyzyjnego naśladowania zachowań, która umożliwia przekaz kulturowy; język, który dzięki symbolicznemu charakterowi i gramatyce wyróżnia ludzką komunikację; stabilna leżąca postawa, która okazuje się dla człowieka cechą bardziej unikalną niż dwunożność; i wreszcie wyobraźnia, która pozwala ludziom udawać się w „mentalne podróże w czasie i przestrzeni”. Przywołując badania własne, prowadzone z udziałem szympansów, profesor Matsuzawa przedstawia wiarygodny scenariusz ewolucji tego, co uczyniło nas ludźmi.

Program

 1. Naczelne – wprowadzenie
 2. Streszczenie
 3. Lektura uzupełniająca
 4. Imitacja i język
 5. Streszczenie
 6. Lektura uzupełniająca
 7. Lektura uzupełniająca
 8. Postawa i wzajemna pomoc
 9. Streszczenie
 10. Lektura uzupełniająca
 11. Lektura uzupełniająca
 12. Wyobraźnia
 13. Streszczenie
 14. Lektura uzupełniająca
 15. Test końcowy

Wymagane umiejętności

Brak wymaganych umiejętności wstępnych koniecznych do uczestnictwa w wykładzie.

Wykładowcy

prof. Tetsuro Matsuzawa

Profesor oraz zastępca dyrektora w Instytucie Badań Zaawansowanych na Uniwersytecie w Kioto. Prymatolog zajmujący się badaniem szeroko rozumianej inteligencji różnych gatunków małp.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

mgr Kinga Wołoszyn

Doktorantka w Zakładzie Psychofizjologii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracuje z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Prowadzi badania dotyczące uwagi i przetwarzania bodźców emocjonalnych.

Czytaj więcej