Ewolucja ludzkiego języka

Profesor Robin Dunbar opowiada o tym, co ludzki język ma wspólnego z iskaniem, życiem w grupach i wynalezieniem ognia.

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • EwLuJę
 • 3  materiały filmowe
 • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

Dlaczego naczelne mają tak duże mózgi, a ludzie największe spośród nich? Co łączy życie społeczne praludzi, iskanie małp oraz język, którym posługujemy się na co dzień? Na ile umysły człowieka oraz innych naczelnych są do siebie podobne? Czy wynalezienie ognia umożliwiało naszym przodkom tylko ogrzewanie się w zimne noce i gotowanie? Dlaczego możemy mieć tylko (albo aż) 150 przyjaciół?

W swoim wykładzie światowej sławy antropolog i psycholog ewolucyjny Robin Dunbar przekonująco odpowiada na te pytania i przedstawia historię ewolucji ludzkiego języka. W tym celu z ogromną erudycją łączy po mistrzowsku dane z zakresu antropologii ewolucyjnej, prymatologii, archeologii, językoznawstwa, psychologii, neuronauki. Początkiem tej naturalnej historii są pierwsze gesty, wokalizacje i śpiew. Jej zwieńczeniem dzieła Szekspira.

Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w ramach zadania „Ewolucja wszechświata-życia-kultury” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Program

 1. Część 1: Istota społeczna
 2. Część 2: Iskanie i komunikacja
 3. Część 3: Ogień i język
 4. Test sprawdzający wiedzę
 5. Lektura uzupełniająca 1
 6. Lektura uzupełniająca 2
 7. Lektura uzupełniająca 3

Wymagane umiejętności

brak

Wykładowcy

prof. Robin Dunbar

Profesor antropologii, prymatologii oraz psychologii ewolucyjnej. Kierownik zespołu Neuronauki Społecznej i Ewolucyjnej na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

mgr Kinga Wołoszyn

Doktorantka w Zakładzie Psychofizjologii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracuje z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Prowadzi badania dotyczące uwagi i przetwarzania bodźców emocjonalnych.

Czytaj więcej