Ewolucja ludzkiego języka

Profesor Robin Dunbar opowiada o tym, co ludzki język ma wspólnego z iskaniem, życiem w grupach i wynalezieniem ognia.

O wykładzie

Dlaczego naczelne mają tak duże mózgi, a ludzie największe spośród nich? Co łączy życie społeczne praludzi, iskanie małp oraz język, którym posługujemy się na co dzień? Na ile umysły człowieka oraz innych naczelnych są do siebie podobne? Czy wynalezienie ognia umożliwiało naszym przodkom tylko ogrzewanie się w zimne noce i gotowanie? Dlaczego możemy mieć tylko (albo aż) 150 przyjaciół?

W swoim wykładzie światowej sławy antropolog i psycholog ewolucyjny Robin Dunbar przekonująco odpowiada na te pytania i przedstawia historię ewolucji ludzkiego języka. W tym celu z ogromną erudycją łączy po mistrzowsku dane z zakresu antropologii ewolucyjnej, prymatologii, archeologii, językoznawstwa, psychologii, neuronauki. Początkiem tej naturalnej historii są pierwsze gesty, wokalizacje i śpiew. Jej zwieńczeniem dzieła Szekspira.

Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w ramach zadania „Ewolucja wszechświata-życia-kultury” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.


Kategorie

  • Kognitywistyka
  • Antropologia
  • Biologia
  • Ewolucja

Wymagane umiejętności

brak

Uczelnia: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych

Kod wykładu: EwLuJę

Zapisz się

Prowadzący

prof. Robin Dunbar


Brytyjski antropolog, prymatolog i psycholog ewolucyjny, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie kieruje zespołem Neuronauki Społecznej i Ewolucyjnej, członek Akademii Brytyjskiej. W kulturze popularnej znany między innymi z „liczby Dunbara”, która określa maksymalną liczbę relacji społecznych w jakie może angażować się człowiek. Autor wielu przełomowych publikacji naukowych, które ukazywały się w czasopismach, takich jak „Science” i „Nature”. W języku polskim ukazały się jego następujące książki: „Pchły, plotki i ewolucja języka”, „Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek?”, „Nowa historia ewolucji człowieka”, „Anatomia miłości i zdrady” oraz „Człowiek: Biografia”.

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

mgr Kinga Wołoszyn


Psycholog, doktorantka w Zakładzie Psychofizjologii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracuje z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Prowadzi badania dotyczące uwagi i przetwarzania bodźców emocjonalnych, interesuje się prymatologią.

/GetMaterial.action?get=