Dusza w świetle neuronauki

Michael A. Arbib, światowej sławy badacz, jeden z twórców neuronauki obliczeniowej (computational neuroscience) przedstawia czym z perspektywy neuronauki może być dusza.

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • WG Arbib
 • 5  materiałów filmowych
 • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

Michael A. Arbib, światowej sławy badacz, jeden z twórców neuronauki obliczeniowej (computational neuroscience) przedstawia czym z perspektywy neuronauki może być dusza. Poprzez analogię do rozwoju astronomii przekonuje, że w perspektywie kolejnych stuleci rozwój neuronauki, a zwłaszcza neuronauki społecznej umożliwi nam głębsze zrozumienie naszego codziennego doświadczenia bycia jednostką – częścią społeczności. Z wykładu można dowiedzieć się również o tym, w jaki sposób może i powinien powstać naukowy pomost między neurofizjologicznymi mechanizmami zachodzącymi w neuronach w mózgu a światem naszych interakcji społecznych i naszymi subiektywnymi doświadczeniami. Autor poświęca także sporo uwagi roli gestów i komunikacji poprzez symboliczny język jako procesom, które w znacznej mierze ukształtowały nasze człowieczeństwo.

Program

 1. Duch i dusza Kopernika
 2. Dusza z perspektywy religii i nauki
 3. Neuronauka interakcji społecznych
 4. Język, mowa, gesty
 5. Schematy - pomost między społecznością a neuronami
 6. Lektura uzupełniająca I
 7. Lektura uzupełniająca II
 8. Lektura uzupełniająca III
 9. Lektura uzupełniająca IV
 10. Test

Kategorie

Wykładowcy

prof. Michael Arbib

Profesor informatyki, nauk biologicznych, inżynierii biomedycznej, neuronauk oraz psychologii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Specjalizuje się w informatyce, robotyce, biologii oraz neuronauce.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

dr Krzysztof Cipora

Doktor nauk społecznych specjalizujący się w eksperymentalnej psychologii osobowości i poznania. Pracownik naukowy Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze.

Czytaj więcej