Czy wszechświat jest tylko jeden?

Obserwowalny wszechświat, choć niewyobrażalnie ogromny, najpewniej stanowi tylko wycinek całego Uniwersum.

Zapisz się
  • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
  • UnivMulti
  • 3  materiały filmowe
  • Nieograniczony dostęp

O wykładzie

Jak mogą wyglądać obszary leżące poza naszym "kosmicznym horyzontem"? Czy to, co nazywamy Kosmosem, stanowi tylko jeden z wielu "wszechświatów bąbelkowych", nieustannie wyłaniających się w kolejnych wielkich wybuchach i rządzących się innymi prawami fizyki? Czy taki "Multiwszechświat" miał początek? No i wreszcie - czy próbująca odpowiedzieć na te pytania tzw. teoria wiecznej inflacji, jest jedynie niesprawdzalną spekulacją? Na wszystkie te pytania w przystępny sposób odpowiada prof. Alexander Vilenkin, wybitny kosmolog, jeden z pionierów teorii wiecznej inflacji oraz kwantowej kreacji wszechświata.

Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w ramach zadania „Ewolucja wszechświata-życia-kultury” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Program

  1. Część I
  2. Część II
  3. Część III
  4. Lektura uzupełniająca
  5. Test sprawdzający wiedzę

Wykładowcy

prof. dr hab. Alexander Vilenkin

Profesor Nauk Ewolucyjnych oraz Dyrektor Instytutu Kosmologii Uniwersytetu Tufts. Amerykański fizyk i kosmolog pochodzenia ukraińskiego.

Czytaj więcej

Tłumaczenie i opracowanie naukowe

dr Tomasz Miller

Doktor nauk matematycznych specjalizujący się w fizyce matematycznej i analizie geometrycznej. Adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Czytaj więcej