Obserwowalny wszechświat, choć niewyobrażalnie ogromny, najpewniej stanowi tylko wycinek całego Uniwersum.
Jak mogą wyglądać obszary leżące poza naszym "kosmicznym horyzontem"? Czy to, co nazywamy Kosmosem, stanowi tylko jeden z wielu "wszechświatów bąbelkowych", nieustannie wyłaniających się w kolejnych wielkich wybuchach i rządzących się innymi prawami fizyki? Czy taki "Multiwszechświat" miał początek? No i wreszcie - czy próbująca odpowiedzieć na te pytania tzw. teoria wiecznej inflacji, jest jedynie niesprawdzalną spekulacją? Na wszystkie te pytania w przystępny sposób odpowiada prof. Alexander Vilenkin, wybitny kosmolog, jeden z pionierów teorii wiecznej inflacji oraz kwantowej kreacji wszechświata.
Niniejszy wykład gościnny został przetłumaczony na język polski i opracowany w ramach zadania „Ewolucja wszechświata-życia-kultury” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Profesor Nauk Ewolucyjnych oraz Dyrektor Instytutu Kosmologii Uniwersytetu Tufts. Amerykański fizyk i kosmolog pochodzenia ukraińskiego.
Doktor nauk matematycznych specjalizujący się w fizyce matematycznej i analizie geometrycznej. Adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.