Biologia ewolucyjna: intuicyjne wprowadzenie

Zawsze chiałeś wiedzieć na czym tak naprawdę polega ewolucja biologiczna, ale nie wiedziałeś gdzie szukać?

Dodaj
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • BiEwInWp
 • 3  rozdziały
 • Nieograniczony dostęp

O podręczniku

Zawsze chciałaś lub chciałeś wiedzieć na czym tak naprawdę polega ewolucja biologiczna - ale nie wiedziałeś gdzie szukać? Nic dziwnego - na polskim rynku brakuje dobrego, intuicyjnego i przystępnego wprowadzenia w meandry ewolucji biologicznej. Szkolne treści ewolucyjne koncentrują się na przestarzałych sposobach przedstawiania teorii ewolucji i raczej stronią od nowoczesnych odkryć i aktualnej wiedzy. Typowe podręczniki akademickie przeznaczone dla studentów biologii i biologów ze względu na specjalistyczny język mogą  natomist odstraszać humanistów i studentów nauk społecznych. W niniejszym podręczniku on-line postaram się wprowadzić czytelnika w świat ewolucji biologicznej bezboleśnie i efektywnie. Za pomocą tego "przewodnika" po ewolucji dowiesz się czym tak naprawdę jest teoria ewolucji drogą doboru naturalnego, zrozumiesz pojęcie doboru, zmienności, roli genetyki w ewolucji biologicznej - oraz zrozumiesz wagę odkrycia Karola Darwina dla całej biologii i obrazu świata jaki wyłania się ze współczesnej nauki. Nauczysz się także rozumieć naukowość teorii ewolucji i odróżniać ją od pseudonaukowości innych "teorii" pretendujących do bycia alternatywami dla nowoczesnego darwinizmu. Całość zaopatrzona będzie w liczne przykłady, w tym tak brakujące w podręcznikach szkolnych przykłady ze współczesnej literatury naukowej. Dzięki nim zobaczysz, że biologia ewolucyjna to nie zamknięty rozdział historii nauki, ale jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin biologii i nauki w ogóle.

Spis treści podręcznika:
1. Dlaczego potrzebujemy ewolucji?
2. Dlaczego dochodzi do ewolucji?
3. Zmienność – skąd się bierze i jak można ją badać?
4. Dziedziczność – czym jest i w jaki sposób organizmy ją osiągają?
5. Selekcja – czyli trudna historia jeszcze trudniejszego słowa. Dlaczego selekcja to dobór, ale jednak wolimy „selekcję”?
6. Wielka synteza: w jaki sposób selekcja i genetyka stworzyły nowoczesną biologię ewolucyjną?
7. Paradoksy, które niemalże zachwiały fundamentami ewolucji.
8. Dlaczego w ewolucji nie chodzi tylko o geny?
9. Historie życiowe: gdy całe życie podlega ewolucji.
10. Jak ewolucja w szklance wody przekłada się na ewolucję na skalę planetarną?

Niniejszy podręcznik on-line powstaje w ramach zadania „Ewolucja wszechświata-życia-kultury” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Rozdziały

 1. Rozdział I: Dlaczego potrzebujemy teorii ewolucji?
 2. Rozdział II: Dlaczego dochodzi do ewolucji?
 3. Rozdział III: Zmienność
 4. Rozdział IV: Dziedziczność
 5. Rozdział V: Selekcja
 6. Rozdział VI: Paradoksy
 7. Rozdział VII: Dlaczego w ewolucji nie chodzi tylko o geny?
 8. Rozdział VIII: Historie życiowe
 9. Rozdział IX: Mikro- i makroewolucja
 10. Bibliografia

Wykładowcy

dr Szymon Drobniak

Doktor nauk biologicznych specjalizujący się w ekologii i biologii. Adiunkt w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czytaj więcej