Wprowadzenie do psychologii poznawczej

Kurs otwarty

Jak nasz umysł postrzega świat, selekcjonuje informacje, gromadzi wiedzę i wykorzystuje ją do działania?

Zapisz się
  • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
  • WpDoPsPo
  • 10  wykładów
  • Kurs otwarty
  • 13 stycznia 2024

O kursie

Celem kursu jest wprowadzenie słuchaczy w kluczowe zagadnienia psychologii poznawczej, czyli dyscypliny badającej jak ludzki umysł reprezentuje świat, przetwarza informacje i wykorzystuje je do działania. W trakcie kursu słuchacze zapoznają się z funkcjonowaniem mechanizmów percepcji, przetwarzania pojęć, pamięci, uwagi, kontroli poznawczej, podejmowania decyzji oraz świadomości, a także podstawami metodologii psychologii poznawczej, obejmującej zarówno eksperymenty, jak i symulacje komputerowe. 


Niniejszy kurs on-line powstał w ramach zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach grantu 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

Program

  1. Czym jest psychologia poznawcza i skąd się wzięła?
  2. Metody badawcze psychologii poznawczej
  3. Obliczeniowe modele umysłu i architektury poznawcze
  4. Percepcja wzrokowa
  5. Reprezentacje umysłowe
  6. Pojęcia
  7. Pamięć
  8. Uwaga i funkcje wykonawcze
  9. Świadomość
  10. Podejmowanie decyzji
  11. Egzamin

Wymagane umiejętności

Kurs przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych osób.

Wykładowcy

dr hab. Mateusz Hohol

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. psychologii, dr filozofii, pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, kieruje Mathematical Cognition and Learning Lab UJ. Badacz poznania matematycznego oraz pojęciowych i metodologicznych problemów kognitywityki oraz interakcji między poznaniem i technologią. Autor wielu publikacji, w tym książki „Foundations of geometric cognition” (Routledge 2020).

Czytaj więcej