O kursie
Neurobiologia to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin współczesnej nauki. Jej przedstawiciele zajmują się badaniem niezwykle skomplikowanego systemu, jakim jest układ nerwowy. Rezultaty uzyskiwane w ramach badań neurobiologicznych wywierają wpływ na rozumienie procesów poznawczych, co z kolei ma znaczenie zarówno z perspektywy psychologii, jak i filozofii. Neurobiologia stanowi też jedną z dyscyplin zaliczanych do interdyscyplinarnego programu badawczego, jakim jest kognitywistyka.
W ramach kursu Słuchacze zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat funkcjonowania układu nerwowego oraz metod obecnie prowadzonych badań neurobiologicznych. Wśród szczegółowych zagadnień, omawianych podczas wykładów, znajdą się między innymi: budowa układu nerwowego, procesy komórkowe, funkcjonowanie zmysłów i percepcji, neuronalne podstawy zachowania czy metodologia neurobiologii.
Niniejszy kurs on-line powstał w ramach zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach grantu 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Program
- Budowa komórki
- Procesy komórkowe
- Pobudliwość komórki
- Budowa układu nerwowego
- Homeostaza
- Zmysły i percepcja
- Ruch
- Pamięć i uczenie
- Sen i odczuwanie
- Emocje i stres
- Egzamin
Wymagane umiejętności
Brak.