Jak odróżnić naukę od tego, co nią nie jest? Czy wszystkie zjawiska opisane mogą być analogicznie do oddziaływań części mechanicznego zegara? Czym jest naukowe wyjaśnianie? To tylko wybrane zagadnienia poruszane w trakcie kursu.
Czy nauka stopniowo eliminuje kolejne problemy filozoficzne czy raczej sama stanowi problem filozoficzny? Czy nauka rozwija się kierowana wewnątrzną logiką czy o jej rozwoju decydują raczej grupy uczonych? Jak odróznic naukę od tego, co nią nie jest? Czy wszystkie zjawiska opisane mogą byc analogicznie do oddziaływań części mechanicznego zegara? Czym jest naukowe wyjaśnianie? To tylko wybrane zagadnienia poruszane w trakcie kursu. Cykl dziesięciu wykładów składa się z dwóch bloków: pierwszy z nich dotyczy ogólnej filozofii nauki, a więc problemów filozoficznych nauki, rozumianej jako całość. Drugi blok dotyczy natomiast filozoficznych zagadnień poszczególnych dyscyplin, takich jak biologia ewolucyjna, psychologia, neuronauka i matematyka.
Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.
Brak wymagań wstępnych, kurs kończy się egzaminem w formie testu jednokrotnego wyboru.
Doktor nauk prawnych oraz doktor filozofii specjalizujący się w teorii i filozofii prawa, filozofii moralności, neurofilozofii oraz naukach kognitywnych. Adiunkt w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.