O kursie
Niezależnie od tego, jaką metafizyczną wizję wartości akceptujemy, trzeba przyznać, że stanowią one istotny wymiar społecznego świata. Nie inaczej jest w świecie cyfrowym, który wraz z dynamicznym postępem technologicznym stał się równie naturalną częścią naszego życia co kontakty i relacje nawiązywane osobiście, w świecie fizycznym. Rodzi to wiele pytań o aksjologię transformacji cyfrowej. Kurs poświęcony jest ogólnemu wprowadzeniu w problematykę wartości w erze rewolucji cyfrowej oraz analizie wybranych zagadnień związanych z prywatnością, adekwatnością i szacunkiem, czyli wartościami, które w świecie cyfrowym są kluczowe. Jednocześnie sposób interpretacji tych wartości jest relatywnie słabo obciążony przekonaniami filozoficznymi, czy ogólniej światopogladowymi, co umożliwia uniknięcie wielu dyskusji dotyczących ich zakresu.
Nagranie i produkcja kursu zostały sfinansowane w ramach projektu "Digitalized! Społeczeństwo w dobie rewolucji cyfrowej", realizowanego na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 2019-2022. Projekt został sfinansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe; nr umowy: PPI/APM/2019/1/00016/U/00001.
Merytoryczna strona kursu została sfinansowana z budżetu Priorytetowego Obszaru Badawczego "Society of the Future" w ramach środków przyznanych Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w programie "Inicjatywa Doskonałości".
Program
- Wprowadzenie
- Aksjologia transformacji cyfrowej
- Pluralizm wartości w cyfrowej globalnej wiosce
- Adekwatność jako wartość
- Zagrożenia dla adekwatności i regulacje prawne: problem fake news
- Prywatność: czym jest i jak ją chronić
- Prywatność cyfrowa: zagrożenia i szanse
- Szacunek w świecie cyfrowym
- Zagrożenia dla szacunku i regulacje prawne
- Między teorią a praktyką
Brak egzaminu