W świecie roślin

Kurs otwarty

Jak przebiegała ewolucja roślin? Co wyróżnia je na tle innych organizmów zamieszkujących Ziemię?

Zapisz się
 • Uniwersytet Jagielloński
 • WSR
 • 10  wykładów
 • Kurs otwarty
 • 30 czerwca 2023

O kursie

Rośliny to jedno z pięciu królestw organizmów żywych zamieszkujących kulę ziemską. Pojawienie się ich przodków w wodzie, a następnie wyjście pierwszych roślin na ląd to milowe kroki w historii życia na Ziemi. W procesie ewolucji wykształciły one wiele cech przystosowawczych, zarówno w swojej budowie, procesie rozwoju, jak i funkcjonowaniu, które sprawiły, że są one spotykane zarówno w zimnym klimacie strefy arktycznej, jak i gorącej strefie międzyzwrotnikowej.

Najmniejsze rośliny nie przekraczają nawet 1 mm długości, a największe sięgają ponad 100 m wysokości. Są długowieczne i posiadają w zasadzie nieograniczone zdolności regeneracyjne. Znajomość podstawowych pojęć botanicznych oraz wiedza na temat budowy i „działania” roślin pozwala na ich lepsze wykorzystanie w codziennym życiu człowieka. Rośliny, towarzysząc człowiekowi od zarania jego dziejów, żywią go, leczą i chronią.

Kurs ten porządkuje najważniejsze wiadomości na temat anatomii i histologii roślin. Porusza także kwestie budowy komórek roślinnych – unikatowych w swoim składzie i funkcjonowaniu. Podróż do świata tych organizmów – tak niezwykłych i odmiennych od bliższego nam świata zwierząt – dostarczy uczestnikom wiedzy, która wbrew pozorom nie jest zarezerwowana tylko dla pasjonatów ogólnie pojętej botaniki.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Program

 1. W świecie roślin - wprowadzenie
 2. Komórka roślinna
 3. Komórka roślinna (II)
 4. Organy roślinne
 5. Histologia roślin - wprowadzenie
 6. Tkanka okrywająca, miękiszowa i wzmacniająca
 7. Tkanki przewodzące
 8. Korzeń i łodyga
 9. Liście i kwiaty
 10. Modyfikacje roślin naczyniowych
 11. Brak egzaminu

Kategorie

Wykładowcy

dr Iwona Chłosta

Nauczyciel, doktor biologii (Uniwersytet Jagielloński) i inżynier ogrodnictwa. W swojej pracy specjalizuje się w klasycznej i  eksperymentalnej biologii roślin oraz dydaktyce biologii na różnych poziomach edukacyjnych.

Czytaj więcej