Umysł społeczny

Kurs otwarty

Kiedy stajemy się istotami społecznymi? Jak odgadujemy intencje innych osób? Czy w życiu społecznym ważniejszy jest rozum czy emocje?

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • UmSp
 • 12  wykładów
 • Kurs otwarty
 • 28 grudnia 2021

O kursie

Niniejszy kurs wprowadza słuchaczy w wybrane zagadnienia poznania społecznego, czyli bazującej na odkryciach psychologii i neuronauki dyscypliny naukowej, która bada umysłowe procesy, wraz z ich mózgowym podłożem, wpływające na ludzkie (i nie tylko) zachowania społeczne. 

Podczas kursu słuchacze zapoznają się m.in. z następującymi pytaniami (i próbami odpowiedzi na nie): Czym ludzkie zdolności społeczne różnią się od zdolności małp innych niż człowiek? Czy dzieci od urodzenia są istotami społecznymi? Dlaczego ze sobą współpracujemy i wymierzamy kary „gapowiczom”? Jak powstała moralność? Jak odgadujemy intencje innych osób i odczuwamy do nich empatię? Jak nasze ciała uczestniczą w poznaniu społecznym? Czy w życiu społecznym bardziej przydaje się rozum czy emocje? Jak karminie piersią ma się do zaufania przy pożyczaniu pieniędzy? Którzy filozofowie społeczni i moralni mieli rację, a którzy mylili się (w świetle współczesnej nauki)?

Niniejszy kurs on-line powstał w ramach zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach grantu 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Program

 1. Czym jest umysł społeczny i jak się go bada?
 2. Mózg a bodźce społeczne
 3. Poznanie społeczne naczelnych różnych od człowieka
 4. Podstawy ludzkiego poznania społecznego
 5. Ewolucja umysłu społecznego
 6. Opieka, zaufanie i kooperacja
 7. Mentalizacja
 8. Empatia
 9. Ucieleśnienie umysłu społecznego
 10. Samokontrola - źródło sukcesu w życiu społecznym?
 11. Emocje społeczne
 12. Umysły antyspołeczne
 13. Egzamin

Wymagane umiejętności

Brak. Kurs dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych osób.

Wykładowcy

dr hab. Mateusz Hohol

Adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ.

Czytaj więcej