Umysł rozszerzony

Kurs otwarty

Jak technologia wpływa na nasze umysły? Co to znaczy, że poznanie jest rozszerzone?

Zapisz się
  • Uniwersytet Jagielloński
  • UR
  • 10  wykładów
  • Kurs otwarty
  • 14 października 2024

O kursie

Technologie cyfrowe wpływają na nasze życie w sposób, którego jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie nie byli w stanie sobie nawet wyobrazić. Nic więc dziwnego, że zastanawiamy się, w jaki dokładnie sposób urządzenia, z których korzystamy na co dzień, zmieniają nasz umysł. Kurs dotyczy jednej z najczęściej dyskutowanych obecnie teorii umysłu, zgodnie z którą ma on charakter rozszerzony. Umysł nie tylko nie ogranicza się do mózgu i całego naszego ciała, ale jest współtworzony przez otaczające nas urządzenia wspomagające procesy poznawcze - czyli artefakty poznawcze. Jak to możliwe, że część tego, co nazywamy naszym poznaniem, może mieć miejsce poza naszymi ciałami? Czy takie postawienie sprawy w ogóle zasługuje na uwzględnienie? Na te i wiele innych pytań spróbujemy poszukać odpowiedzi w trakcie dziesięciu spotkań z koncepcją Andy'ego Clarka i Davida Chalmersa oraz jej rozwinięciami.

Nagranie, produkcja, oprawa graficzna i tłumaczenie kursu oraz dostosowanie platformy Copernicus College odbyły się w ramach projektu "Digitalized! Społeczeństwo w dobie rewolucji cyfrowej", realizowanego na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 2019-2022. Projekt został sfinansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe; nr umowy: PPI/APM/2019/1/00016/U/00001.


Merytoryczna strona kursu została sfinansowana z budżetu Priorytetowego Obszaru Badawczego "Society of the Future" w ramach środków przyznanych Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w programie "Inicjatywa Doskonałości".



 

Program

  1. Wprowadzenie: umysł i cyfryzacja
  2. Od mózgu do ciała: poznanie ucieleśnione
  3. Rozszerzony umysł w ujęciu Chalmersa i Clarka
  4. Umysł rozszerzony: funkcjonalizm i problem tożsamości
  5. Umysł rozszerzony: krytyka i perspektywy
  6. Artefakty poznawcze
  7. Czy już jesteśmy cyborgami?
  8. Umysł i Internet
  9. Rozszerzony umysł społeczny
  10. Rozszerzony umysł: pytania praktyczne i perspektywy
  11. Brak egzaminu

Wykładowcy

dr Marek Jakubiec

Doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się głównie filozofią prawa, filozofią umysłu oraz badaniami nad ucieleśnieniem poznania.

Czytaj więcej

Tematy