Teoria ewolucji i religia

Czy konflikt między ewolucjonizmem a religią jest nieunikniony? Czy możliwe są próby syntezy, nienaruszające autonomii zarówno nauki, jak i religii? Jakie filozoficzne problemy kryją się w samym ewolucjonizmie?

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • TEiR
 • 8  wykładów
 • Kurs otwarty
 • 26 lipca 2023

O kursie

Słynny amerykański filozof Daniel Dennett uważa teorię ewolucji za najważniejszą ideę naukową wszechczasów. Uważa przy tym, że znajduje się ona w konflikcie z religią. Z drugiej strony zwolennicy doktryny Inteligentnego Projektu, twierdzą, że podstawowe założenia darwinizmu powinny zostać odrzucone lub przynajmniej zmodyfikowane ze względu na niezgodność z literalnie odczytywanym Pismem Świętym. Czy konflikt między ewolucjonizmem a religią jest nieunikniony? Czy możliwe są próby syntezy, nienaruszające autonomii zarówno nauki, jak i religii? Jakie filozoficzne problemy kryją się w samym ewolucjonizmie? Co teoria ewolucji mówi o samej religii, która pojawiała się stopniowo podobnie jak inne wytwory kultury?

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Program

 1. Myślenie ewolucyjne przed Darwinem
 2. Ewolucjonizm od Darwina do współczesności
 3. Ewolucja religii: adaptacja czy produkt uboczny?
 4. Kulturowa ewolucja religii
 5. Ewolucja moralności
 6. Zwierzęta a religia
 7. Oblicza kreacjonizmu
 8. Nowy ateizm
 9. Egzamin końcowy

Wymagane umiejętności

Brak.

Wykładowcy

dr hab. Mateusz Hohol

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. psychologii, dr filozofii, pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, kieruje Mathematical Cognition and Learning Lab UJ. Badacz poznania matematycznego oraz pojęciowych i metodologicznych problemów kognitywityki. Autor wielu publikacji, w tym książki „Foundations of geometric cognition” (Routledge 2020).

Czytaj więcej

mgr Łukasz Kwiatek

Filozof i dziennikarz, kierownik Działu Nauka "Tygodnika Powszechnego". Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. 

Czytaj więcej