Czy konflikt między ewolucjonizmem a religią jest nieunikniony? Czy możliwe są próby syntezy, nienaruszające autonomii zarówno nauki, jak i religii? Jakie filozoficzne problemy kryją się w samym ewolucjonizmie?
Słynny amerykański filozof Daniel Dennett uważa teorię ewolucji za najważniejszą ideę naukową wszechczasów. Uważa przy tym, że znajduje się ona w konflikcie z religią. Z drugiej strony zwolennicy doktryny Inteligentnego Projektu, twierdzą, że podstawowe założenia darwinizmu powinny zostać odrzucone lub przynajmniej zmodyfikowane ze względu na niezgodność z literalnie odczytywanym Pismem Świętym. Czy konflikt między ewolucjonizmem a religią jest nieunikniony? Czy możliwe są próby syntezy, nienaruszające autonomii zarówno nauki, jak i religii? Jakie filozoficzne problemy kryją się w samym ewolucjonizmie? Co teoria ewolucji mówi o samej religii, która pojawiała się stopniowo podobnie jak inne wytwory kultury?
Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.
Brak.
Filozof i dziennikarz, kierownik Działu Nauka "Tygodnika Powszechnego". Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.