Wstęp do prymatologii kognitywnej

Kurs otwarty

Dlaczego zachowania małp są tak fascynujące? Co wiemy o naczelnych różnych od człowieka? Na ile przedstawiciele różnych gatunków małp są do siebie podobni a na ile różnią się?

Zapisz się
  • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
  • Biol-Prym-I
  • 11  wykładów
  • Kurs otwarty
  • 7 kwietnia 2024

O kursie

Celem niniejszego kursu jest przekazanie uczestnikom podstawowej wiedzy z zakresu prymatologii, czyli nauki badającej naczelne (różne od człowieka), ich ewolucję, taksonomię, anatomię, warunki życia, zachowania i zwyczaje, a także cechy umysłu i zdolności poznawcze. Kurs adresowany jest do wszystkich osób zainteresowanych biologią, ewolucją, psychologią, etologią, kognitywistyką i antropologią.

Niniejszy kurs on-line powstał w ramach zadania „Ewolucja wszechświata-życia-kultury” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Program

  1. Systematyka naczelnych
  2. Życie społeczne naczelnych
  3. Zachowania prospołeczne naczelnych
  4. Używanie narzędzi przez naczelne
  5. Komunikacja naczelnych
  6. Zdolności numeryczne naczelnych
  7. Świadomość naczelnych
  8. Teoria umysłu naczelnych
  9. Mentalne podróże naczelnych w czasie
  10. Człowiek a inne naczelne
  11. Ochrona naczelnych
  12. Egzamin

Wymagane umiejętności

Kurs nie wymaga uprzedniej wiedzy.

Wykładowcy

dr hab. Maciej Trojan, prof. UMK

Doktor habilitowany nauk społecznych specjalizujący się w etologii i psychologii porównawczej. Profesor nadzwyczajny, kierownik Zakładu Etologii i Psychologii Porównawczej w Katedrze Psychologii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Czytaj więcej