Podstawy szczególnej teorii względności

Kurs otwarty

Jak szczególna teoria względności zmieniła nasze spojrzenie na świat? Czym jest czas i na ile jego potoczne rozumienie jest zgodne z naukowym obrazem świata?

Zapisz się
  • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
  • PSTW
  • 14  wykładów
  • Kurs otwarty
  • 28 grudnia 2023

O kursie

Czas i przestrzeń to fundamentalne pojęcia, które fascynują ludzi od wieków. Odkąd wiemy, że w przyrodzie istnieje pewna niezmienna, stała wielkość, jaką jest prędkość światła, czas i przestrzeń przestały być bytami niezależnymi od siebie. Należy je raczej rozpatrywać razem, jako elementy czegoś nowego - czasoprzestrzeni. Szczególna teoria względności to geometria tej czasoprzestrzeni w sytuacji, w której nie bierzemy pod uwagę grawitacji. Jest ona jedną z najważniejszych teorii we współczesnej fizyce.

Kurs będzie zróżnicowany tak, aby odbiorca mógł wybrać fragmenty matariału odpowiadające jego zainteresowaniom, także w zależności od przygotowania matematycznego potrzebnego do przestudiowania odpowiedniego zagadnienia. Osoby bez doświadczenia w zakresie fizyki teoretycznej znajdą tutaj przystępne wytłumaczenie treści fizycznej podstawowych elementów szczególnej teorii względności oraz wybranych zjawisk, takich jak: efekt dylatacji czasu, skrócenia Lorentza czy paradoks bliźniąt. Nie zabraknie również zaawansowanych rachunków z zakresu szczególnej teorii względności, elektrodynamiki i mechaniki relatywistycznej.

Kurs przygotowany w ramach zadania "Przełomy w naukach matematyczno-fizycznych – cykl wykładów on-line na Copernicus College", finansowanego ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę; umowa nr 761/P-DUN/2019.

Program

  1. Skąd się wzięła szczególna teoria względności
  2. Krótki kurs geometrii
  3. Niezmienniczość operatora falowego. Transformacje Lorentza
  4. Skrócenie Lorentza. Dylatacja czasu
  5. Względność równoczesności. Stożki świetlne. Przyczynowość
  6. Paradoks bliźniąt
  7. Pole elektromagnetyczne w czasoprzestrzeni - cz. 1
  8. Pole elektromagnetyczne w czasoprzestrzeni - cz. 2
  9. Dynamika cząstki punktowej - cz. 1
  10. Dynamika cząstki punktowej - cz. 2
  11. Szczególna teoria względności w fizyce eksperymentalnej
  12. Tachiony
  13. Opis Diraca układów z więzami
  14. Spinory
  15. Egzamin

Wymagane umiejętności

Znajomość matematyki na poziomie zaawansowanym ułatwi przyswojenie treści rachunkowych przedstawionych w kursie.

Kategorie

Wykładowcy

dr Szymon Sikora

Doktor nauk fizycznych. Pracownik Zakładu Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czytaj więcej