Nauki kognitywne a natura ludzka

Kurs otwarty

Współczesna kognitywistyka chce rzucić światło na ludzką naturę. W trakcie kursu omówione zostaną składające się na nią elementy, takie jak świadomość, racjonalność, wolna wola, język, kultura, cielesność, religia oraz moralność.

Zapisz się
  • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
  • NKaNL
  • 9  wykładów
  • Kurs otwarty
  • 31 października 2024

O kursie

Kognitywistyka narodziła się w pierwszym dziesięcioleciu drugiej połowy XX wieku. Jej ambicją było ostateczne wyjaśnienie tajemnic ludzkiego umysłu, a tożsamość nowej dyscypliny wyznaczana była przez metaforę komputerową: „umysł ma się do mózgu tak, jak program do fizycznej struktury komputera”. Już u swych początków kognitywistyka była projektem interdyscyplinarnym, tworzonym na styku psychologii, lingwistyki oraz informatyki. Z czasem projekt zaczął się dalej rozrastać asymilując odkrycia neurobiologii, neuronauki poznawczej, biologii ewolucyjnej oraz antropologii kulturowej. Śmiały cel – zrozumienie umysłu – został zastąpiony jeszcze śmielszym: współczesna kognitywistyka chce rzucić światło na ludzką naturę. W trakcie kursu omówione zostaną składające się na nią elementy, takie jak świadomość, racjonalność, wolna wola, język, kultura, cielesność, religia oraz moralność.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Program

  1. Problem umysł - ciało
  2. Zagadka świadomości
  3. Ucieleśnione poznanie społeczne
  4. Wola: słaba, silna, wolna?
  5. Psychologia ewolucyjna
  6. Biologiczne korzenie moralności
  7. Jak zwodzi nas umysł
  8. Ewolucja religii
  9. Mózg i religia
  10. Egzamin końcowy

Wymagane umiejętności

Brak.

Wykładowcy

dr hab. Mateusz Hohol

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. psychologii, dr filozofii, pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, kieruje Mathematical Cognition and Learning Lab UJ. Badacz poznania matematycznego oraz pojęciowych i metodologicznych problemów kognitywityki oraz interakcji między poznaniem i technologią. Autor wielu publikacji, w tym książki „Foundations of geometric cognition” (Routledge 2020).

Czytaj więcej