Nauka i religia w starożytności i średniowieczu

Kurs otwarty

Celem kursu jest przyjrzenie się temu, co wydarzyło się w Europie i na Bliskim Wchodzie pomiędzy ok. VI wiekiem p.n.e. a XV wiekiem n.e.

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • NR Gal
 • 7  wykładów
 • Kurs otwarty
 • 16 czerwca 2023

O kursie

„Jest jednak ważne, abyśmy w możliwie największym stopniu pozwalali historii filozofii, aby kruszyła nasze obecne przeświadczenia, abyśmy – wobec świadectwa historycznego o tym, co rzeczywiście zostało pomyślane, powiedziane i dokonane – umieli odrzucić nasze zbyt ciasne poglądy na to, co może, a co nie może być pomyślane, powiedziane czy dokonane. Musimy wypośrodkować pomiędzy niebezpieczeństwem marnoty antykwaryzmu, który pociesza się złudzeniem, że można podchodzić do przeszłości bez uprzednio powziętych przeświadczeń, i drugim niebezpieczeństwem […] tkwiącym w przekonaniu, że cały sens przeszłości polega na tym, iż znajduje ona swą kulminację w nas samych. Historia nie jest ani więzieniem, ani muzeum, ale też nie jest zbiorem powodów do samozadowolenia.”

Te słowa Alasdaira MacIntyre’a warto uczynić mottem wszelkiego studiowania historii. Skoro historia nie jest ani muzeum, w którym przechowywane są cenne, lecz martwe zabytki, ani więzieniem, ograniczającym nasz pęd ku autokreacji i wolności, ani nawet dowodem tego, jak poprzednie pokolenia były głupie i naiwne, to jedynym sensownym powodem, by poznawać historię może być ciekawość. Warto zatem z ciekawością i otwartością przyjrzeć się temu, co wydarzyło się w Europie i na Bliskim Wchodzie pomiędzy ok. VI wiekiem p.n.e. a XV wiekiem n.e., by móc „skruszyć nasze obecne przeświadczenia” – jakże często fałszywe – odnośnie do tego, kiedy i jak narodziła się nauka, czy wiara religijna stanowi odwiecznego wroga wiedzy, czy słusznie średniowiecze określa się mianem „wieków ciemnych” etc.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Program

 1. Od mitu do logosu
 2. Pierwsi filozofowie w poszukiwaniu arché
 3. Fizyka i meta-fizyka
 4. Filozoficzne szkoły starożytności
 5. Ateny i Jerozolima
 6. Narodziny uniwersytetu
 7. Rozum i wiara w średniowieczu
 8. Brak egzaminu

Wykładowcy

dr Sebastian Gałecki

Doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w etyce i filozofii. Adiunkt w Instytucie Filozofii na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Czytaj więcej