Celem kursu jest odpowiedź na pytanie, jaka jest architektura ludzkiego umysłu i w jaki sposób możemy ją skutecznie wykorzystywać do rozwiązywania problemów.
Kurs ma na celu przedstawienie architektury ludzkiego umysłu i pozostających do naszej dyspozycji narzędzi myślenia, a następnie odpowiedź na pytanie, w jaki sposób narzędzia te wykorzystywać można do rozwiązywania problemów praktycznych i teoretycznych. W kolejnych wykładach rozważać będziemy mechanizmy nieświadomego podejmowania decyzji, myślenia obrazami i myślenia w języku. Zastanowimy się nad wykorzystywanymi nieświadomie heurystykami i nad rolą metafor w myśleniu. Przedstawimy typowe błędy poznawcze i wyjaśnimy, skąd się biorą. Pokażemy, jak konstruować teorie i do czego przydać się mogą eksperymenty myślowe. Spróbujemy także odpowiedzieć na intrygujące pytanie, skąd biorą się wśród nas niezwykłe umysły.
Kurs powstał dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach programu „Mecenat Małopolski“.
Brak.
Profesor nauk prawnych, Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na WPiA UJ. Dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
Doktor nauk prawnych, psycholog. Zajmuje się m.in. teorią prawa oraz poznawczymi czynnikami podejmowania decyzji moralnych.