Myślenie

Celem kursu jest odpowiedź na pytanie, jaka jest architektura ludzkiego umysłu i w jaki sposób możemy ją skutecznie wykorzystywać do rozwiązywania problemów.

Zapisz się
  • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
  • Myślenie
  • 10  wykładów
  • Kurs otwarty
  • 22 lutego 2024

O kursie

Kurs ma na celu przedstawienie architektury ludzkiego umysłu i pozostających do naszej dyspozycji narzędzi myślenia, a następnie odpowiedź na pytanie, w jaki sposób narzędzia te wykorzystywać można do rozwiązywania problemów praktycznych i teoretycznych. W kolejnych wykładach rozważać będziemy mechanizmy nieświadomego podejmowania decyzji, myślenia obrazami i myślenia w języku. Zastanowimy się nad wykorzystywanymi nieświadomie heurystykami i nad rolą metafor w myśleniu. Przedstawimy typowe błędy poznawcze i wyjaśnimy, skąd się biorą. Pokażemy, jak konstruować teorie i do czego przydać się mogą eksperymenty myślowe. Spróbujemy także odpowiedzieć na intrygujące pytanie, skąd biorą się wśród nas niezwykłe umysły.

Kurs powstał dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach programu „Mecenat Małopolski“.

 Logotyp województwa małopolskiego

Program

  1. Czym jest umysł?
  2. Architektura umysłu
  3. Heurystyki
  4. Tendencje poznawcze
  5. Słowa czy obrazy?
  6. Metafory i abstrakcje
  7. Eksperymenty myślowe
  8. O konstruowaniu teorii
  9. Niezwykłe umysły
  10. Zakończenie: reguły kierowania umysłem
  11. Egzamin

Wymagane umiejętności

Brak.

Wykładowcy

dr hab. Mateusz Hohol

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. psychologii, dr filozofii, pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, kieruje Mathematical Cognition and Learning Lab UJ. Badacz poznania matematycznego oraz pojęciowych i metodologicznych problemów kognitywityki oraz interakcji między poznaniem i technologią. Autor wielu publikacji, w tym książki „Foundations of geometric cognition” (Routledge 2020).

Czytaj więcej

prof. dr hab. Bartosz Brożek

Profesor nauk prawnych, Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na WPiA UJ. Dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Czytaj więcej

dr Bartłomiej Kucharzyk

Doktor nauk prawnych, psycholog. Zajmuje się m.in. teorią prawa oraz poznawczymi czynnikami podejmowania decyzji moralnych.

Czytaj więcej