Metodologia teologii

Kurs otwarty

Czy teologię można uznać za naukę? Jakimi metodami posługują się teologowie? W jaki sposób mogą kształtować się relacje między teologią a naukami przyrodniczymi?

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • MeTe
 • 11  wykładów
 • Kurs otwarty
 • 31 grudnia 2023

O kursie

Celem kursu jest przedstawienie podstaw metodologii nauk teologicznych. Autor nie unika konfrontacji zarzutami dotyczącymi naukowości teologii, ale jednocześnie zabiera słuchaczy do „sklepu z narzędziami”, gdzie można otrzymać to, co potrzebne do uprawiania teologii i w konsekwencji samodzielnego wybrania się w podróż po ścieżkach tej nauki. Odpowiada też na wątpliwości, które mogą się pojawić u osób wierzących. W końcu, pomaga zrozumieć dążenia, postawy i wartości katolików tym, którzy nie podzielają wiary religijnej.

Wśród szczegółowych zagadnień omawianych w kursie znajdą się: pytania myślicieli chrześcijańskich poszczególnych epok, definicja teologii, istota współczesnej myśli teologicznej, źródła wiedzy teologicznej, podstawy dogmatyki, systematyka teologii, podstawy chrystologii, teologia wobec doświadczenia zła, teologia wobec ateizmu, argumenty na rzecz istnienia Boga, relacja między teologią a naukami empirycznymi oraz chrześcijaństwo wobec innych religii.

Kurs zrealizowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "DIALOG" w latach 2016-2019.

Program

 1. Historyczne koncepcje teologii
 2. Teologia miłosierdzia
 3. Natura teologii
 4. Miejsca teologicznego poznania
 5. Rozwój dogmatu
 6. Metody uprawiania teologii
 7. Jezus między teologią a historią
 8. Bóg a zło
 9. Ateizm – definicja, geneza, współczesność
 10. Drogi afirmacji Boga
 11. Modele relacji wiara nauka
 12. Egzamin

Wymagane umiejętności

Uczestnictwo w kursie nie wiąże się ze spełnieniem specyficznych wymagań.

Kategorie

Wykładowcy

dr hab. Damian Wąsek

Doktor habilitowany teologii fundamentalnej, wykładowca w Instytucie Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności (sekcja Filozofii Nauki).

Czytaj więcej

Tematy