Jakimi metodami posługują się historycy? Czy w historii można mówić o prawdzie? Jaką rolę w narracji historycznej odgrywają mity i metafory?
Kurs poświęcony jest zagadnieniom, które są najbardziej istotne z perspektywy teorii historii. Profesor Krzysztof Zamorski wyjaśnia znaczenie pojęcia "historia", zwracając szczególną uwagę na kwestie składników historyczności oraz świadomości historycznej. Sporo miejsca poświęca problematyce metod, jakimi posługują się historycy, omawiając znaczenie "miejsc pamięci", paradygmatów historycznych czy obiektywizacji. Opisuje drogę prowadzącą do uznania historii za jedną z nauk społecznych. Wyjaśnia, czym jest fakt historyczny i wskazuje na kontrowersje związane z różnymi jego definicjami. Wreszcie, przedstawia możliwe odpowiedzi na pytanie, czy w historii można mówić o prawdzie, jak również opisuje rolę mitów i metafor w kreowaniu narracji historycznej.
Wykłady adresowane są zarówno do studentów historii i kierunków pokrewnych, jak i do pasjonatów historii, którzy na co dzień naukowo nie zajmują się tą dziedziną.
Kurs zrealizowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "DIALOG" w latach 2016-2019.
Brak wymagań wstępnych.
Profesor nauk historycznych. Kierownik Zakładu Dziejów Historiografii i Metodologii Historii w Instytucie Historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.