Historia kosmologii

Kurs otwarty

Jakie były najważniejsze przełomowe punkty w rozwoju kosmologii? Jak metody tej nauki zmieniały się na przesztrzeni ostatnich stuleci?

Zapisz się
  • Uniwersytet Jagielloński
  • HA
  • 6  wykładów
  • Kurs otwarty
  • 18 lutego 2024

O kursie

Kurs stanowi wprowadzenie do historii kosmologii i astronomii - czyli nauk przyrodniczych badających zjawiska, jakie mają miejsce poza Ziemią oraz obiekty, takie jak komety, gwiazdy, planety, układy planetarne czy galaktyki, a taże analizujących pytania o początek znanego nam wszechświata.

Choć astronomią i kosmologią ludzie parali się już w starożytności, na dobre mogły ony rozwinąć się, gdy wynaleźliśmy odpowiednie narzędzia, w szczególności teleskop, który umożliwił obserwację odległych obiektów. Następnie, wraz z rozwojem fizyki, stały się one dziedzinami, których badania są zanurzone w najbardziej aktualnych dyskusjach na temat praw rządzących światem materialnym.

W ramach kursu możecie zapoznać się z najważniejszymi momentami w historii badań nad wszechświatem, co pozwoli zrozumieć źródła pytań, jakie stawiamy sobie obecnie.

Profesor Leszek Sokołowski wprowadzi nas w kosmologię starożytną. Następnie, po krótkim omówieniu kolejnych okresów rozwoju astronomii, zapoznamy się z prawem Lemaître’a-Hubble’a, które omówi Dominika Hunik. Kolejny wykład dotyczyć będzie historii jednorodnych i izotropowych modeli kosmologicznych, co przedstawi Zdzisław Golda.

W drugiej części wykładów, Szymon Sikora wyjaśni znaczenie mikrofalowego promieniowania tła, Krzysztof Głód zastanowi się nad wielkoskalową strukturą wszechświata, a Sebastian Szybka zarysuje współczesne problemy kosmologiczne oraz możliwe kierunki rozwoju badań nad wszechświatem. 

Kurs został sfinansowany przez Uniwersytet Jagielloński.

Program

  1. Historia kosmologii w starożytności
  2. Prawo Lemaître’a-Hubble’a
  3. Historia jednorodnych i izotropowych modeli kosmologicznych
  4. Mikrofalowe promieniowanie tła
  5. Wielkoskalowa struktura Wszechświata
  6. Kosmologia XXI w.
  7. Brak egzaminu

Tematy