Celem kursu jest wskazanie choć kilku punktów orientacyjnych, pozwalających odnaleźć się we współczesnej debacie filozoficznej na temat religii.
Proponuję Państwu uczestnictwo w kursie, którego celem będzie wskazanie choć kilku punktów orientacyjnych, pozwalających odnaleźć się we współczesnej debacie filozoficznej na temat religii. Co stanowi istotę religii? Dlaczego po tylu wiekach dociekań brak nam nadal jednej uniwersalnej jej definicji? Czy religia więcej mówi o Bogu, czy o człowieku? Czy jest dziełem jednostki czy raczej wspólnoty? Jak to się stało, że chociaż wielu myślicieli zapowiadało koniec religii w związku z procesem sekularyzacji, obecnie obserwujemy raczej jest spektakularny powrót w epoce postsekularnej? O to będziemy pytać podczas tego kursu.
W I jego części – historycznej – wspólnie z wybranymi filozofami przyglądniemy się, czym – ich zdaniem – jest religia. W II części zajmować nas będzie różnorodność doświadczenia religijnego. W III części zastanowimy się nad specyfiką poznania religijnego oraz poznawczą rolą symbolu.
Dodatkowym tematem, w jaki chciałabym Państwa wprowadziź, jest mało znana w Polsce teologia feministyczna.
Goście kursu:
dr Grzegorz Chrzanowski OP: filozof religii, adiunkt w Katedrze Filozofii Religii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, były rektor Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów, członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Filozofii Religii. Zajmuje się m.in. problematyką pluralizmu religijnego i filozoficzną interpretacją problemu zła.
prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP: filozof religii, historyk sztuki, długoletni kierownik Katedry Filozofii Religii Wydziału Filozoficznego najpierw Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a potem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek-założyciel, a obecnie prezes Polskiego Towarzystwa Filozofii Religii. Ceniony krakowski kaznodzieja i duszpasterz. W swoich badaniach filozoficznych zajmuje się m.in. fenomenem mistyki, specyfiką poznania religijnego, filozofią dialogu, ostatnio również postsekularną interpretacją religii.
Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.
Brak.
Doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w filozofii religii. Adiunkt w Katedrze Filozofii Religii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.