Ewolucja materii

Kurs otwarty

Czym właściwie jest materia? I jak przebiegała jej ewolucja?

Zapisz się
 • Uniwersytet Jagielloński
 • EwMa
 • 10  wykładów
 • Kurs otwarty
 • 28 stycznia 2024

O kursie

Kurs "Ewolucja materii" opisuje wyłonienie się w Kosmosie dzisiejszej różnorodności typów materii: od podstawowych faz (jak plazmy, ciała stałe czy ciecze), przez ich subtelne warianty i właściwości (płynięcie ciał stałych, porządek krystaliczny w cieczach), aż po złożone fazy takie jak żele, piany, koloidy, materia aktywna, materia ożywiona czy wreszcie nietypowe formy materii tworzone tylko przez ludzi, jak metamateriały. Celem kursu jest wizualne, jakościowe wprowadzenie we współczesny stan wiedzy o materialnej budowie Wszechświata i o istotnych dla ewolucji materii procesach z zakresu kosmologii, astrofizyki, planetologii, geologii, biologii i antropologii.


Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Program

 1. Materia - co to jest?
 2. Główne odmiany materii
 3. Plazmy kosmiczne
 4. Chemia, minerały i pył
 5. Co ma każdy układ planetarny?
 6. Soft matter (I)
 7. Soft matter (II)
 8. Materia żywa
 9. Materia żywa (II)
 10. Świadoma kontrola nad materią
 11. Brak egzaminu

Kategorie

Wykładowcy

dr Łukasz Lamża

Doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w filozofii przyrody, kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”.

Czytaj więcej