Ewolucja języka

Czy posiadanie języka to cecha, która odróżnia nas od innych zwierząt? W jaki sposób w toku ewolucji pojawiły się zdolności językowe?

Zapisz się
 • StRoAsPs
 • 6  wykładów
 • Kurs otwarty
 • 3 czerwca 2023

O kursie

W ramach kursu zastanowimy się zarówno nad tym, w jaki sposób mozna definiować język, jak i rozważymy dyskutowane obecnie hipotezy na temat jego powstania i ewolucji. Nie zabraknie również infomacji na temat funkcji, jakie język odgrywa w codziennym życiu każdego z nas. Niezależnie od tego, czy uznajemy, że stanowi on "po prostu" zestaw symboli, czy najpotężniejsze narzędzie kultury, język stanowi jeden z najbardziej interesuących przedmiotów badań zarówno filozofów, jak i psychologów czy antropolgów.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu pierwszego wykładu. Osoby zainteresowane treścią całego kursu zachęcamy do rejestracji na platformie Copernicus College!


Kurs powstał w ramach projektu "Nauka ratuje życie" finansowanego przez  
Program

 1. Sygnał, komunikacja, język
 2. Komunikacja w świecie zwierząt
 3. Komunikacja u zwierząt: małpy człowiekowate i delfiny
 4. Historia badań nad językiem
 5. Jak nasze umysły posługują się pojęciami?
 6. Ewolucja i charakterystyka zdolności czytania
 7. Egzamin

Wymagane umiejętności

Brak.

Wykładowcy

dr Łukasz Lamża

Doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w filozofii przyrody, kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”.

Czytaj więcej

dr hab. Mateusz Hohol

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. psychologii, dr filozofii, pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, badacz poznania matematycznego oraz pojęciowych i metodologicznych podstaw kognitywityki. Autor wielu publikacji, w tym książki „Foundations of geometric cognition” (Routledge 2020).

Czytaj więcej

mgr Łukasz Kwiatek

Filozof i dziennikarz, kierownik Działu Nauka "Tygodnika Powszechnego". Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. 

Czytaj więcej

mgr Aleksandra Urbańczyk

Asystent naukowy w Katedrze Informatyki na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Absolwentka kognitywistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Czytaj więcej

Tematy