Ewolucja języka

Czy posiadanie języka to cecha, która odróżnia nas od innych zwierząt? W jaki sposób w toku ewolucji pojawiły się zdolności językowe?

O kursie

W ramach kursu zastanowimy się zarówno nad tym, w jaki sposób mozna definiować język, jak i rozważymy dyskutowane obecnie hipotezy na temat jego powstania i ewolucji. Nie zabraknie również infomacji na temat funkcji, jakie język odgrywa w codziennym życiu każdego z nas. Niezależnie od tego, czy uznajemy, że stanowi on "po prostu" zestaw symboli, czy najpotężniejsze narzędzie kultury, język stanowi jeden z najbardziej interesuących przedmiotów badań zarówno filozofów, jak i psychologów czy antropolgów.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu pierwszego wykładu. Osoby zainteresowane treścią całego kursu zachęcamy do rejestracji na platformie Copernicus College!


Kurs powstał w ramach projektu "Nauka ratuje życie" finansowanego przez  

Kategorie


Wykłady

  • Sygnał, komunikacja, język
  • Komunikacja w świecie zwierząt
  • Komunikacja u zwierząt: małpy człowiekowate i delfiny
  • Historia badań nad językiem
  • Jak nasze umysły posługują się pojęciami?
  • Ewolucja i charakterystyka zdolności czytania

Wymagane umiejętności

Brak.

Obejrzyj zapowiedź

Prowadzący

dr Łukasz Lamża


Łukasz Lamża (ur. 1985) - filozof przyrody i popularyzator nauki, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek "Przekrój przez Wszechświat" (CC Press, 2014) oraz "Granice Kosmosu - granice kosmologii" (CC Press, 2015). Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Bieżące informacje o spotkaniach i wykładach popularnonaukowych, opublikowanych artykułach oraz inne aktualności dostępne są pod adresem: http://facebook.com/co.robi.lukasz.lamza.

Prowadzący

dr Mateusz Hohol


Kognitywista, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje również w Sekcji Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, wykładowca akademicki. Laureat Nagrody Naukowej „Polityki”, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz Stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej „Start”.  Interesuje się przede wszystkim poznaniem matematycznym, czyli tym jak umysł tworzy, przyswaja i przetwarza struktury numeryczne i geometryczne, a także metodologią (neuro)kognitywistyki. Autor i współautor wielu publikacji, w tym książek „Wyjaśnić umysł” i „Umysł matematyczny” oraz artykułów opublikowanych w czasopismach takich jak Psychological Research, PeerJ: the Journal of Life and Environmental Sciences, Frontiers in Behavioral Neuroscience, Journal of Computational Neuroscience, Frontiers in Psychology, Foundations of Science. Popularyzator nauki, w szczególności wiedzy na temat działania mózgu, umysłu i teorii ewolucji. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym i Polityką. Więcej informacji na stronie internetowej www.hohol.pl.

Prowadzący

red. Łukasz Kwiatek


Łukasz Kwiatek jest redaktorem Działu Nauka "Tygodnika Powszechnego", członkiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i doktorantem na Wydziale Filozoficznym UPJPII.

Prowadzący

mgr Aleksandra Urbańczyk


Aleksandra Urbańczyk - absolwentka kognitywistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W pracy magisterskiej badała aktywację mózgu osób niewidomych podczas czytania dotykiem. Obecnie pracuje jako asystent naukowy w Katedrze Informatyki Wydziału IET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie zajmuje się analizą wymagań oraz projektowaniem interfejsów użytkownika zgodnie z zasadami usability i user experience.