Czy umysł jest komputerem?

Kurs otwarty

Czy zdolności obliczeniowe ludzkiego umysłu można porównać do procesów przetwarzania informacji przez komputery? Czym jest mechanicystyczna koncepcja umysłu? Jaka jest rola wyjaśnień obliczeniowych w kognitywistyce?

Zapisz się
 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • CzUmJeKo
 • 12  wykładów
 • Kurs otwarty
 • 17 czerwca 2023

O kursie

Zgodnie ze stanowiskiem zwanym komputacjonizmem, przetwarzanie informacji to jedno z kluczowych zadań ludzkiego umysłu. Jest to jedna z cech, jakie łączą go z komputerami. Czy oznacza to jednak, że ludzki umysł stanowi specyficzny, niezwykle złożony komputer? Czym są treści ludzkich myśli oraz czy można je utożsamić z informacjami? Jak rozumieć pojęcie "reprezentacji umysłowych"? Czy mechanicystyczne wyjaśnienia procesów poznawczych mogą być uznane za adekwatne w świetle współczesnej kognitywistyki, a jeśli tak, to jakie są ich granice? Jak badania empiryczne pomagają w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania?

Te i wiele innych problemów analizuje prof. Marcin Miłkowski, jeden z najbardziej wpływowych kognitywistów i filozofów.Niniejszy kurs on-line powstał w ramach zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach grantu 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 
 

Program

 1. Obliczeniowa teoria umysłu: kognitywizm kontra filozofia kognitywistyki
 2. Jak wyjaśnić rozwiązywanie problemów? Model kryptoarytmetyki
 3. Jak dzieci uczą się odmieniać czasowniki? Sieci neuropodobne
 4. Zunifikowana architektura poznawcza: SPAUN
 5. Jak zalecają się świerszcze?
 6. Od mechanizmów do komputerów
 7. Dlaczego ściana nie jest komputerem?
 8. Jak modele obliczeniowe wyjaśniają? Odpowiedź Davida Marra
 9. Marr zmechanizowany
 10. Trudna kwestia reprezentacji
 11. W stronę teorii mechanizmów reprezentacyjnych
 12. Granice wyjaśniania obliczeniowego
 13. Egzamin

Wymagane umiejętności

Brak.    

Wykładowcy

dr hab. Marcin Miłkowski

Doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w filozofii analitycznej oraz w filozofii nauki. Profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, pracujące w Zakładzie Logiki i Kognitywistyki.

Czytaj więcej