Jak rozwój nowych technologii wpływa na prawo autorskie? Czy algorytmy mogą być twórcami?
Czym jest prawo własności intelektualnej i jak ma się ono do tworzenia treści w Internecie, sztucznej inteligencji czy subskrypcji za dostęp do treści cyfrowych? O tym wszystkim (i paru innych równie interesujących bolączkach współczesnego prawa autorskiego) opowie dr Ewa Laskowska-Litak w ramach kursu Cyfryzacja a dobra intelektualne. Przedmiotem rozważań będą zagadnienia związane z prawem autorskim, tworzeniem dzieł zależnych, prawami osobistymi i majątkowymi twórców, licencjami Creative Commons i Open Source oraz naruszeniem praw w Internecie.
Nagranie, produkcja, oprawa graficzna i tłumaczenie kursu, jak również dostosowanie platformy Copernicus College zostały zrealizowane w ramach projektu "Digitalized! Społeczeństwo w dobie rewolucji cyfrowej", realizowanego na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 2019-2022. Projekt został sfinansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe; nr umowy: PPI/APM/2019/1/00016/U/00001.
Merytoryczna strona kursu została sfinansowana z budżetu Priorytetowego Obszaru Badawczego "Society of the Future" w ramach środków przyznanych Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w programie "Inicjatywa Doskonałości".
Brak egzaminu
Doktor nauk prawnych, LL.M. (Heidelberg), ekspertka WIPO i aktywna członkini międzynarodowych stowarzyszeń naukowych (ALAI, EPIP, ATRIP). Laureatka prestiżowych nagród naukowych (Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego). Kierowniczka kilku projektów naukowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki (konkursy PRELUDIUM, SONATA), DAAD oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 2017-2018 była współpracowniczką i post-doc visitor w Centre for Intellectual Property and Information Law na Uniwersytecie w Cambridge.